Choroba zwyrodnieniowa stawów
Usługi Zdrowie

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest stanem patologicznym stawów charakteryzującym się degeneracją chrząstki i leżącej pod nią kości. Tkanka chrząstki stawowej ulega zniszczeniu i ścieńczeniu, powodując silny ból, obrzęk i deformację stawu. Choroba jest powszechna u osób dojrzałych, zwłaszcza starszych. Najczęściej choroba dotyczy stawów kolanowych, biodrowych i barkowych. W takim przypadku może dotyczyć jednego stawu lub wielu stawów jednocześnie.

Mieszkańcy Szczecina w przypadku wystąpienia objawów chorobowych mogą skorzystać z pomocy lekarza ortopedy. Szczecin to miejsce, w którym pracują specjaliści. Zbyt późne rozpoczęcie leczenia może spowodować całkowitą utratę ruchomości stawu i niepełnosprawność.

Objawy chorobowe, które powinny skłonić Cię do wizyty u  ortopedy

W zależności od charakteru choroby lekarze rozróżniają pierwotną i wtórną chorobę zwyrodnieniową stawów. Pierwotna może być predyspozycją genetyczną lub wadą wrodzoną. Wtórnym rozwojem jest uraz stawów, ropne zapalenie, choroba autoimmunologiczna, choroba endokrynologiczna, osteoporoza i tak dalej. Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów zależą od ciężkości choroby. Zwykle rozróżnienie 3 stopni wymaga konsultacji i leczenia zalecanego przez chirurga ortopedę w Szczecinie:

  1. Stopień 1. przedstawia się jako ból stawów. Jednak w pierwszym etapie ból pojawia się tylko podczas wysiłku fizycznego i zwykle ustępuje wraz z odpoczynkiem. Jeśli chodzi o mięśnie wokół stawów, są one osłabione, ale nadal spełniają swoją funkcję (zapewniają ruchomość stawów).
  2. Stopień 2. to ból nie tylko przy wysiłku fizycznym, ale także przy normalnym chodzeniu. Z powodu zmian w składzie płynu maziowego chrząstka stawowa nie wchłania wystarczającej ilości składników odżywczych i zaczyna się zapadać. Osteofity (narośla kostne) pojawiają się na krawędziach kości z powodu zwiększonego ciśnienia.
  3. Stopień 3. jest najcięższą postacią choroby, z ciężką deformacją stawów, skróceniem więzadeł i wyraźnym pogorszeniem funkcji motorycznych (aż do całkowitego unieruchomienia). W tym stanie ból pojawia się nawet w spoczynku. Intensywność bólu może się różnić w zależności od pory dnia, warunków pogodowych, intensywności ćwiczeń i pozycji stawu.

Jakie badania diagnostyczne zaleca lekarz ortopeda w Szczecinie?

Choroba zwyrodnieniowa stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów

Początkowe stadia choroby zwyrodnieniowej stawów powodują minimalny dyskomfort i dobrze reagują na leczenie zachowawcze. Z tego powodu ważna jest szybka konsultacja ze szczecińskim lekarzem ortopedą, nawet przy pierwszym pojawieniu się bólu stawów. Rozpoznanie choroby zwyrodnieniowej stawów opiera się na obrazie klinicznym. W takim przypadku określ charakter i lokalizację bólu, charakterystykę jego objawów oraz formę, w jakiej występuje. Aby potwierdzić diagnozę, ortopeda może zalecić następujące testy:

  • Ogólna i biochemiczna analiza krwi,
  • Badanie indeksu płynu maziowego,
  • Ultradźwięki,
  • Magnetyczny rezonans jądrowy,
  • Kontrast,
  • Artroskopia (badanie wnętrza stawu).

Profesjonalizm szczecińskich chirurgów ortopedów oraz wysoka precyzja sprzętu diagnostycznego pozwalają nie tylko na postawienie prawidłowej diagnozy, ale również na określenie stadium zaawansowania choroby i możliwych przyczyn jej wystąpienia (w celu dalszego wyeliminowania czynników predysponujących i zapobiegania nawrotom) .

Leczenie zalecane przez chirurga ortopedę

Leczenie dobierane jest indywidualnie w zależności od stadium choroby, jej przyczyny oraz umiejscowienia zmiany. We wczesnych stadiach choroby zwyrodnieniowej stawów jej głównym celem jest spowolnienie mechanizmów niszczenia chrząstki i zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Główne zabiegi to:

  • Fizjoterapia. W przypadku zwyrodnień stawów można zastosować laseroterapię, magnetoterapię, ultradźwięki, elektrostymulację, fonoforezę itp.
  • Ćwiczenia fizjoterapeutyczne. Twój lekarz ortopeda może stworzyć spersonalizowany program gimnastyki, który pozwoli Ci wzmocnić mięśnie wokół stawów i uniknąć nadmiernego obciążania uszkodzonych stawów.
  • Zastrzyk. Chirurdzy ortopedzi wstrzykują w okolice stawu leki chondroprotekcyjne, które stymulują odbudowę sprawności chrząstki stawowej.
  • Dieta. Szybkość odbudowy uszkodzonych stawów zależy od diety pacjenta. Przestrzeganie diety pozwoli uniknąć otyłości i niedoborów ważnych dla organizmu substancji.
  • Leczenie objawowe. Twój lekarz ortopeda może przepisać leki łagodzące ból i zmniejszające stan zapalny i obrzęk.

Leczenie operacyjne

W zaawansowanych stadiach choroby zwyrodnieniowej stawów lub gdy leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych rezultatów, ortopeda w Szczecinie może zalecić leczenie chirurgiczne – endoprotezę. Wymiana stawu polega na wymianie uszkodzonego stawu na indywidualnie dobraną protezę. Ta metoda jest najskuteczniejsza, ponieważ całkowicie eliminuje ból podczas ruchu i przywraca ruchomość stawów.

Po założeniu endoprotezy pacjent już następnego dnia może wrócić do normalnego życia bez bólu. Pacjent wraz z lekarzem prowadzącym wybiera rodzaj protezy oraz jej materiał. Uwzględnia to indywidualne cechy ciała. Po operacji chirurg ortopeda udzieli wszelkich niezbędnych porad, aby przyspieszyć powrót do zdrowia i dokładnie monitorować efekty leczenia.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl

 

Możesz również polubić…