Materiały jednorazowe w gabinecie podologicznym
Uroda Zdrowie

Materiały jednorazowe w gabinecie podologicznym

Materiały jednorazowe w gabinecie podologicznym – każdy profesjonalny gabinet podologiczny wymaga odpowiedniego wyposażenia w niezbędne sprzęty, meble i mniejsze akcesoria. Właściwe wyposażenie gabinetu pozwala na profesjonalne zajęcie się problemem każdego pacjenta, a to buduje renomę danego miejsca oraz zaufanie wśród osób odwiedzających gabinet. Sprzęty i akcesoria, które można znaleźć w gabinecie podologicznym to zarówno produkty i urządzenia, które będą nam służyły przez wiele tygodni, miesięcy, a czasami nawet i lat, jak i przyrządy jednokrotnego użytku. 

Jednorazowe produkty dla higieny i bezpieczeństwa

Środki jednorazowego użytku stosowane w gabinecie podologicznym, to przede wszystkim akcesoria służące do zachowania odpowiedniej higieny i poziomu bezpieczeństwa. Są to więc jednorazowe opatrunki specjalistyczne oraz środki do dezynfekcji i odkażania. To również tak zwane środki ochrony indywidualnej, zarówno dla podologa, jak i pacjenta. Artykuły używane przez specjalistę to czepek na włosy, półmaska lub maseczka, okulary, przyłbica oraz ochraniacze na buty, a także rękawiczki jednorazowe.

Do środków ochrony indywidualnej zalicza się także odzież roboczą, która nie jest oczywiście produktem jednorazowego użytku, jednak musi spełniać najwyższe wymogi higieny i bezpieczeństwa.

Do ŚOI pacjenta zaliczają się jednorazowe ręczniki, specjalne nakładki na fotel lub stanowisko podologiczne oraz podkłady lub dywaniki.

Aby utrzymać gabinet podologiczny w odpowiedniej czystości konieczne jest także jego wyposażenie w ręczniki papierowe, ściereczki dezynfekujące oraz płyny do mycia powierzchni i podłóg, również o właściwościach dezynfekujących.

Jednorazowe artykuły do dezynfekcji i sterylizacji

Podstawowym urządzeniem do dezynfekcji i sterylizacji używanych w gabinecie sprzętów jest autoklaw. Aby móc wykonywać sterylizację w sposób skuteczny i prawidłowy niezbędne jest posiadanie szeregu dodatkowych akcesoriów. Są to między innymi jednorazowego użytku testy chemiczne, mająca za zadanie sprawdzenie jakości przeprowadzanego procesu. Ponadto niezbędne są tu również torebki, w których umieszczane są pojedyncze narzędzia lub ich zestawy, gotowe do sterylizacji. Alternatywą dla torebek są rękawy sterylizacyjne, także często spotykane w gabinetach podologicznych, jak i kosmetycznych. 

Jednorazowe akcesoria do zabiegów

Także w trakcie wykonywania poszczególnych zabiegów podologicznych, używane są akcesoria jednorazowego użytku. Zalicza się do nich wspomniane już opatrunki, ale także specjalne odciążenia i klamry – zarówno gotowe, jak i wykonywane na miejscu przez specjalistę. Takimi akcesoriami są również separatory na palce, stosowane także w gabinetach kosmetycznych, podczas wykonywania zabiegów pedicure. Zarówno podczas podstawowego zabiegu podologicznego, jak i przy opracowywaniu skórek, zrogowaceń, odcisków czy pękających pięt konieczne jest użycie profesjonalnej frezarki wraz z dopasowanymi do niej końcówkami. Mogą to być wielokrotnego użytku frezy, jak również tak zwane kapturki, będące ich jednorazową alternatywą.

Kapturki ścierne to popularne rozwiązanie, wybierane równie często, co frezy. Dostępne na rynku końcówki zróżnicowane są pod kątem swojego rozmiaru, stopnia gradacji oraz kształtu, jednak łączy je wysoka skuteczność. Fakt, iż są one elementami jednorazowego użytku przemawia do wielu zwolenników kapturków, dla których jest on znacznym ułatwieniem. Nie muszą bowiem dodawać kolejnych akcesoriów do listy elementów wymagających każdorazowej dezynfekcji i sterylizacji.                                                          

Polecamy artykuły podologiczne:

 

Rola artykułów jednorazowych

Materiały jednorazowe w gabinecie podologicznym
Materiały jednorazowe w gabinecie podologicznym

Produkty i akcesoria jednorazowego użytku są w gabinecie podologicznym równie ważne, jak główne, użytkowane wielokrotnie sprzęty. Dzięki nim możliwe jest bowiem utrzymanie całego gabinetu, jak i poszczególnych stanowisk w nienagannej czystości, a co za tym idzie także bezpieczeństwie dla pacjenta. Ponadto, dzięki jednorazowym środkom ochrony indywidualnej, możemy także dodatkowo zwiększyć poczucie komfortu i bezpieczeństwa odwiedzających gabinet oraz specjalistów, wykonujących zabiegi.

Odpowiedniej jakości wyposażenie, obejmujące zarówno jednorazowe produkty, jak i sprzęty, stanowi niejako odgórny wymóg, którego spełnienie konieczne jest dla prowadzenia jakiejkolwiek działalności podologicznej czy kosmetycznej. Każdy gabinet musi bowiem posiadać odpowiedni metraż, jak i wyposażenie, gwarantujące możliwość w pełni profesjonalnego i bezpiecznego dla pacjentów wykonywania zabiegów. Ponadto niezbędne jest także posiadanie odpowiedniej ilości środków sanitarnych, jak również właściwe miejsce, służące do ich przechowywania. Wszelkich tego typu prawidłowości, jak i poziomu spełniania odgórnych norm pilnuje Państwowa Inspekcja Pracy, jak również Inspekcja Sanitarna, która w razie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości, czy uchybień może zlecić kolejne kontrole kary, a nawet zażądać czasowego lub stałego zamknięcia gabinetu.

Możesz również polubić…