Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu
Zdrowie

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu – co powinniśmy o nim wiedzieć? O ile leczenie uzależnień w naszym kraju jest całkowicie darmowe, to jednak kolejki w ośrodkach są bardzo długie. Niekiedy konieczne jest oczekiwanie na terapię przez 24 miesiące – jak można się domyśleć, okres ten jest zbyt długi. Ile może kosztować nas leczenie alkoholizmu? Od czego zależna jest cena pobytu w prywatnym ośrodku? W jaki sposób dokonać wyboru najlepszego ośrodka leczenia alkoholizmu? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Ile może kosztować nas leczenie alkoholizmu?

Jednym z największych problemów dla alkoholików jest duży koszt pobytu w ośrodku zajmującym się leczeniem tego uzależnienia. Warto mieć świadomość tego, że ceny za terapię stacjonarną są wysoce zróżnicowane w zależności od miejsca, na które się zdecydujemy. Gdybyśmy mieli wskazać przeciętne ceny, to wahają się one od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Przykładowo dwutygodniowa terapia motywacyjna będzie nas kosztować około 4 500 zł, natomiast cztery tygodnie terapii to wydatek rzędu 6 500 zł. Trudno jest jednak jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu i narkotyków.

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmuKluczowy wpływ na cenę ma długość całego procesu. Dwutygodniowe turnusy przeznaczone są dla osób, które chciałby poznać podłoże nałogu, dowiedzieć się, jak w praktyce wygląda terapia, a także w jaki sposób przeprowadzany jest detoks. Należy w tym miejscu podkreślić jednak, że nie obędzie się bez późniejszego leczenia. Warto w tym miejscu mieć na uwadze, że właściwa terapia trwa od 4 do 6 tygodni. Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu w ofercie posiada również turnusy, które trwają od 8 do 12 tygodni. W ten sposób jesteśmy w stanie zapoznać się z mechanizmami, a także ze sposobami walki z nałogiem, dzięki czemu utrwalimy poznane techniki. Specjaliści zwracają uwagę również na istotność terapii utrwalającej. Wówczas warto zastanowić się nad poradniami na koszt NFZ, bowiem dostęp do takich zajęć nie wymaga od nas oczekiwania w tak dużych kolejkach. Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu https://awesmedical.pl/ coraz częściej wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów. W konsekwencji oferowane płatności w ratach. Koszt leczenia nie jest tak ogromnym obciążeniem finansowym.

Od czego zależna jest cena pobytu w prywatnym ośrodku?

Każdy prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu posiada swój odmienny cennik. Koszty mogą zatem znacząco się od siebie różnić. Cena w takim miejscu zależna jest od kilku czynników. W przypadku alkoholizmu najlepszym rozwiązaniem wydaje się być placówka stacjonarna- mamy wówczas do czynienia z całodobowym wsparciem specjalistów. Należy w tym miejscu podkreślić, że pacjenci skupiają się na swoich intensywnych zajęciach, jednocześnie zwiększa się prawdopodobieństwo wyjścia z nałogu. Warto mieć świadomość tego, że na koszt turnusu nie wpływa kwestia dostępu do metod psychoterapii. Chorzy mogą brać udział nie tylko w terapiach grupowych, ale również tych indywidualnych. W Polsce popularna jest terapia strategiczno-strukturalna – jest to niemalże podstawa programowa terapii. Droższe placówki bardzo często gwarantują również równoległe leczenie z depresji, nerwicy i innych chorób o podłożu psychologicznym. Warto wspomnieć o ciągłym wsparciu personelu terapeutów, psychologów, medyków, pielęgniarek. Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu może kosztować różnorodne w zależności od tego, w jakim miejscu znajduje się placówka, jakie są jej standardy. Ośrodki, które są usytuowane w górach, na Mazurach, nad Bałtykiem lub w Krakowie z reguły charakteryzują się wyższymi cenami- wiążę się to z turystycznym charakterem danej okolicy. Zwróćmy uwagę także na mniej oczywiste aspekty, mianowicie kontakt z naturą ma pozytywny wpływ na wyciszenie, kojenie nerwów, odetchnięcie od codziennego pośpiechu. Do pozostałych aspektów należy zaliczyć standardy wyposażenia, dostęp do form rekreacji, liczba osób znajdująca się w pokoju, wyżywienie, wycieczki krajoznawcze. 

W jaki sposób dokonać wyboru najlepszego ośrodka leczenia alkoholizmu?

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu powinien być odpowiednio dobrany. Przede wszystkim zwróćmy uwagę czy firma działa w pełni legalnie. Warto skupić się na tym, aby ośrodek był w pełni zarejestrowanym podmiotem leczniczym- kluczowy jest numer NIP, REGON, nadzór Sanepidu. Sprawdźmy także dane teleadresowe, jak również skład kadry terapeutów. Specjaliści psychoterapii uzależnień powinni mieć specjalistyczne certyfikaty, które nadawane są przez PARPA (Polska Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Kluczowe jest także posiadanie wykształcenia wyższego, wówczas mamy pewność, co do naszego bezpieczeństwa. Sprawdzając cenniki, zwróćmy uwagę na to, co dokładnie obejmuje podana kwota. Zajęcia terapeutyczne wliczane są w koszt pobytu. Część ośrodków w stałej cenie uwzględniają jedynie wizytę u lekarza lub psychologa. Prywatny ośrodek leczenia to fantastyczne rozwiązanie, które z pewnością warto wziąć pod uwagę. 

Możesz również polubić…