Jak przyjmować witaminę D?
Zdrowie

Jak przyjmować witaminę D?

Jak przyjmować witaminę D? Witamina D jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą, która pomaga organizmowi wchłaniać wapń i fosfor. Odpowiednie ilości witaminy D, wapnia i fosforu są ważne dla budowy i utrzymania mocnych kości. Witamina D jest stosowana w leczeniu i profilaktyce schorzeń kości (np. krzywicy, osteomalacji). Organizm wytwarza witaminę D, gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Filtr przeciwsłoneczny, odzież ochronna, ograniczona ekspozycja na słońce, ciemna skóra i wiek mogą uniemożliwić uzyskanie wystarczającej ilości witaminy D ze słońca.

Witamina D3

Witamina D jest również stosowana z innymi lekami w leczeniu niskiego poziomu wapnia lub fosforanów spowodowanego przez pewne schorzenia, takie jak niedoczynność tarczycy. Jest stosowany w chorobach nerek w celu utrzymania prawidłowego poziomu wapnia i umożliwienia prawidłowego wzrostu kości. Krople witaminy D (lub inne suplementy) można podawać niemowlętom karmionym piersią, ponieważ mleko matki ma zwykle niską zawartość witaminy D.

Witaminę D należy przyjmować doustnie zgodnie z zaleceniami. Witamina D najlepiej wchłania się podczas posiłku. Postępuj zgodnie ze wszystkimi wskazówkami na opakowaniu produktu. W razie jakichkolwiek pytań należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Jeśli lekarz przepisał ci ten lek, należy go przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkowanie zależy od stanu zdrowia, ekspozycji na słońce, diety, wieku i odpowiedzi na leczenie. Jeśli używasz płynnej postaci tego leku, użyj miarki, aby dokładnie odmierzyć dawkę. Nie używaj domowej łyżki, ponieważ może się okazać, że dawka jest nieprawidłowa. Witamina D3 umożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Krople witaminy D3 dla dorosłych

Jak przyjmować witaminę D?
Jak przyjmować witaminę D?

Niektóre leki (sekwestranty kwasów żółciowych, takie jak cholestyramina/kolestipol, olej mineralny lub orlistat) mogą zmniejszać wchłanianie witaminy D. Przyjmowanie witaminy D przed snem może być najłatwiejsze, jeśli bierzesz również inne leki. Zapytaj swojego lekarza lub farmaceutę, jak długo należy czekać między kolejnymi dawkami i czy mogą pomóc ci znaleźć schemat dawkowania, który będzie odpowiedni dla wszystkich twoich leków. Ten lek należy przyjmować regularnie, aby uzyskać jak największe korzyści. Aby ułatwić zapamiętanie, jeśli lek przyjmuje się raz na dobę, należy przyjmować go codziennie o tej samej porze. Jeśli przyjmujesz ten lek tylko raz w tygodniu, pamiętaj, aby przyjmować go tego samego dnia każdego tygodnia.

Pomocne może być zaznaczenie tego dnia w kalendarzu. Jeśli lekarz przepisał specjalną dietę (taką jak dieta bogata w wapń), bardzo ważne jest przestrzeganie tej diety, aby uzyskać jak największe korzyści z tego leku i uniknąć poważnych działań niepożądanych. Nie należy przyjmować żadnych innych suplementów/witamin, chyba że zaleci to lekarz. Dorośli mogą przyjmować witaminę D3 w postaci kropli, które są dostępne w aptekach. Krople witaminy D są łatwe w użyciu.

Witamina D3

Witamina D w normalnych dawkach zwykle nie powoduje skutków ubocznych. Jeśli wystąpią jakiekolwiek nietypowe objawy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli lekarz przepisuje ten lek, pamiętaj, że ocenił, że korzyści dla ciebie przewyższają ryzyko działań niepożądanych. Wiele osób stosujących ten lek nie doświadcza poważnych skutków ubocznych. Należy jednak natychmiast powiedzieć lekarzowi, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów wysokiego poziomu witaminy D / wapnia: nudności / wymioty, zaparcia, utrata apetytu, zwiększone pragnienie, zwiększone oddawanie moczu, zmiany psychiczne / psychiczne, niezwykłe zmęczenie.

Bardzo poważne reakcje alergiczne na ten lek są rzadkie. Należy jednak natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli wystąpią objawy poważnej reakcji alergicznej, w tym: wysypka, swędzenie/obrzęk (zwłaszcza twarzy/języka/gardła), silne zawroty głowy, problemy z oddychaniem.

Kiedy należy przyjmować witaminę D?

Wiele osób lubi przyjmować suplementy, takie jak witamina D, z samego rana. Nie tylko jest to często wygodniejsze, ale łatwiej jest pamiętać o przyjmowaniu witamin rano niż później w ciągu dnia. Jest to szczególnie ważne, jeśli przyjmujesz wiele suplementów, ponieważ rozłożenie przyjmowania suplementów lub leków w ciągu dnia może być trudne. Dlatego warto wyrobić sobie nawyk przyjmowania suplementów witaminy D i zdrowego śniadania.

Korzystanie z pudełka na pigułki, ustawianie budzika lub trzymanie suplementów w pobliżu stołu to kilka prostych strategii przypominających o przyjmowaniu witaminy D. Czy można przyjmować witaminę D3 na noc? W rzeczywistości wiele badań powiązało niski poziom witaminy D we krwi ze zwiększonym ryzykiem bezsenności, gorszą jakością snu i krótszym czasem snu. Dlatego najlepiej przyjmować witaminę D rano. Pamiętaj o regularnym przyjmowaniu witaminy, bo tylko wtedy przyniesie pożądane efekty zdrowotne.

Możesz również polubić…