Jak zorganizować sprawną przeprowadzkę?
Transport Usługi

Jak zorganizować sprawną przeprowadzkę?

W dzisiejszych czasach zmiany miejsca pobytu występują bardzo często. Przeprowadzamy się z mniejszego mieszkania do większego albo do innego miasta gdy wyjdziemy za mąż lub zmienimy pracę. Jeszcze częściej mają miejsce zmiany siedzib firmowych i wtedy również potrzebujemy szybko przetransportować posiadane wyposażenie. Jak zorganizować sprawną przeprowadzkę? Aby przeprowadzka przebiegła sprawnie i bez problemu najlepiej jest zlecić takie zadanie wyspecjalizowanej firmie przeprowadzkowej, o dobrej renomie.

Przeprowadzka – jak to wszystko zorganizować?

Wielu osobom przeprowadzka może kojarzyć się z przykrą wizją. Tymczasem nie należy się zniechęcać ani niepotrzebnie stresować, bo przeprowadzka zlecona fachowcom z pewnością odbędzie się bez większych problemów. Podobnie mnóstwo osób ogarnia niepokój na samą myśl, jak dużo ciężkich przedmiotów trzeba będzie przemieścić. Inni obawiają się, czy aby nic nie zginie albo nie ulegnie uszkodzeniu. Wszystkim tym przykrym konsekwencjom można zapobiec poprzez odpowiednie zaplanowanie przeprowadzki.

Jak się przygotować do przeprowadzki?

Każdą przeprowadzkę warto planować z wyprzedzeniem. Trzeba więc określić w jakim terminie ma się ona odbyć i na ten czas zabezpieczyć sobie zastępstwo w pracy. Termin przeprowadzki trzeba ustalić także w firmie, która podejmie się wykonać to działanie. Warto też pomyśleć o tym, kto w czasie przeprowadzki zaopiekuje się dziećmi i zwierzętami. Dobrze jest stworzyć plan przeprowadzki na papierze. Tworzenie takiego planu to dobry czas na to, by przy okazji wykonać porządki i pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów. Musimy więc zorientować się, co w ogóle posiadamy na stanie i zdecydować co robimy z konkretnymi przedmiotami. Tworzymy więc spis przedmiotów, które będą transportowane pod kolejny adres. Decydujemy, czego się pozbywamy i co z tym zrobimy. Część rzeczy zostanie po prostu wyrzucona na śmietnik. Inne, większe gabarytowo trzeba będzie oddać do odrębnego punktu zbiórek. Przedmioty, które nadają się jeszcze do użytku ale ich nie potrzebujemy dobrze jest wystawić na portalu ogłoszeniowym, oddać znajomym albo potrzebującym w punkcie charytatywnym.

Przedmioty i akcesoria niezbędne w czasie przeprowadzki

Jak zorganizować sprawną przeprowadzkę?W ramach planowania musimy uwzględnić, co musimy pozyskać, by ułatwić sobie przeprowadzkę. Chodzi tu przede wszystkim o kartony, worki na śmieci, taśmy, folie bąbelkowe i inne opakowania, które zabezpieczą nasze mienie. Kartony można pozyskać z zaprzyjaźnionego sklepu lub odpowiednio wcześnie zacząć je odkładać przy okazji dostaw kurierskich. Niezmiernie ważnym działaniem będzie opisanie każdego kartonu w czasie pakowania. Oczywiste jest, że przewożone przedmioty musimy pogrupować. Można więc mieć oddzielne kartony na ubrania, książki, dokumenty, ceramikę czy przybory biurowe. Dobrym sposobem w czasie przeprowadzki jest opisywanie kartonu nie tylko pod względem zawartości ale także pomieszczenia, z którego rzeczy pochodzą. Można także oznaczyć przykładowo wszystkie kartony z kuchni niebieską taśmą a kartony z salonu zieloną. Każdy z nas posiada także przedmioty podatne na uszkodzenia jak chociażby szkło użytkowe. Trzeba więc takie przedmioty dokładnie zabezpieczyć i oznaczyć, by wszyscy wiedzieli, że należy na nie uważać.

Polecamy także:

Formalności związane z przeprowadzką

Każda przeprowadzka to nie tylko konieczność fizycznego przemieszczenia przedmiotów ale także szereg formalności. Zazwyczaj zmieniany wtedy miejsce zameldowania, musimy więc zgłosić to w kilku urzędach. Dotyczy to przede wszystkim urzędu gminy, urzędu skarbowego i ZUS. Kolejna bardzo istotna kwestia to zakończenie umów z dostawcami różnych mediów takich jak gaz, energia elektryczna lub Internet. O zmianie adresu warto powiadomić także bliskich, by nie przesyłali korespondencji na nieaktualny adres.

Ile może potrwać przeprowadzka?

Osoby, które po raz pierwszy zlecają takie działanie firmie zewnętrznej zastanawiają się często ile potrwa ich przeprowadzka. Nie zawsze łatwo jest to jednoznacznie określić, bo wiele zależy od ilości posiadanych przedmiotów, kondygnacji na których znajdują się mieszkania oraz odległości pomiędzy nimi. Przy dobrej współpracy zazwyczaj udaje się wszystko przeprowadzić w jeden. Przeprowadzka nie jest zadaniem prostym, bo ilość przemieszczanych przedmiotów bywa duża. Istotnym utrudnieniem jest fakt, że w wielu polskich blokach ciągle nie ma windy, co znacznie utrudnia przenoszenie mebli. Kolejne utrudnienie to brak miejsca do zaparkowania dużego samochodu dostawczego, przez co niekiedy konieczne jest blokowanie dróg wewnętrznych na osiedlach. Takie okoliczności też trzeba brać pod uwagę, chociażby po to, aby wybrać na przeprowadzkę jak najlepszą porę.

Jak widać przeprowadzka jest zadaniem o dużym stopniu złożoności, jednak jak najbardziej możliwym do zrealizowania. Zacząć trzeba od znalezienia dobrej firmy przeprowadzkowej, która w znacznym stopniu ułatwi cały proces. Niezmiernie istotne jest także to, aby osoby zlecające przeprowadzkę współpracowały z wykonawcą i stosowały się do zaleceń. Firmy przeprowadzkowe mają wypracowane sprawdzone sposoby działania i z ich pomocą z pewnością wszystko się uda.

Możesz również polubić…