Jak wybrać biuro rachunkowe?
Usługi Praca

Jak wybrać biuro rachunkowe?

Jak wybrać biuro rachunkowe? Większość małych firm wybiera biuro rachunkowe, kiedy wyzwania finansowe stają się zbyt duże, aby poradzić sobie bez pomocy ekspertów. Jeśli szukamy źródeł finansowania, specjaliści w biurze rachunkowej z pewnością nam pomogą. Polecą też oprogramowanie księgowe, dostarczające dane, potrzebne do rozwoju firmy.

Kiedy warto wybrać biuro rachunkowe?

Jak wybrać biuro rachunkowe?
Jak wybrać biuro rachunkowe?

Wielu przedsiębiorców, którzy rozpoczynają własną działalność gospodarczą, sami zajmują się sprawami księgowymi. Jednak przychodzi czas, w miarę rozrastania się firmy, kiedy sensowne jest przekazanie odpowiedzialności za podatki, księgowość i pozostałe usługi finansowe, specjalistom.

Odpowiedni księgowy może nam pomóc nie tylko w deklaracjach podatkowych, ale także długoterminowym planowaniu podatkowym, biznesowym, tworzeniu sieci kontaktów. To bardzo ważna decyzja. Powinniśmy wybrać kogoś, kto jest dobrze zorientowany w naszych potrzebach, ma potrzebne doświadczenie i kwalifikacje.

To dobry pierwszy krok do rozwoju firmy. Nawet przy użyciu najnowszego i największego oprogramowania księgowego i podatkowego, łatwiej i taniej będzie nam skorzystać z profesjonalnego biura rachunkowego. Może oferować księgowość online, dlatego nie musimy szukać najbliższego biura.

Usługi księgowych

Dobre biuro rachunkowe oferuje przede wszystkim następujące usługi:

  • wypełnianie deklaracji podatkowych,
  • sporządzenie sprawozdań finansowych, w tym bilansu, rachunku zysków i strat i rachunku gotówkowego,
  • sporządzanie analiz lub udzielanie porad, dotyczących rozwiązywania problemów.

Każda firma jest inna. Każde biuro rachunkowe może proponować zróżnicowany cennik. Zależy to od proponowanych usług, poziomu złożoności zadań i faktycznie wykonanych obowiązków. Dobry ekspert pozwoli nam sporo zaoszczędzić.

Oprócz kwalifikacji księgowych, powinniśmy również zwrócić uwagę na to, w czym się specjalizują. Niektóre firmy księgowe specjalizują się w branży samochodowej, inne w budownictwie, non-profit lub w sprzedaży detalicznej. Specjalizacja oparta jest na rodzaju świadczonych usług i branży. Niektóre firmy działają w ramach franczyzy i mogą zwrócić się do specjalistów, aby rozwiązać specyficzne problemy, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Należy zwrócić również uwagę na rozmiar firmy. Niektórzy przedsiębiorcy czują się pewnie, zatrudniając dużą, znaną markę. Inni zaś czują się najlepiej, gdy mogą swobodnie rozmawiać z właścicielem małej firmy. Osoby, prowadzące duże przedsiębiorstwa czasami zlecają pracę mniejszym firmom księgowym. Dlatego upewnijmy się, kto będzie odpowiedzialny za nasze sprawy finansowe.

Kwalifikacje, jakich będziemy szukać u księgowego, muszą uwzględniać usługi, których od niego potrzebujemy. Możemy szukać firmy, która tylko przygotuje zeznanie podatkowe i sporządzi sprawozdanie finansowe. Ale jeśli szukamy biura, które udzieli nam też porad podatkowych i pomoże w opracowaniu planów finansowych lub emerytalnych, prawdopodobnie będziesz potrzebować kogoś, kto ma szerokie kwalifikacje lub duże doświadczenie.

Szukanie przez polecanie

Przede wszystkim dobrego biura rachunkowego możemy zacząć szukać od zapytania znajomych i współpracowników, czy znają jakiegoś eksperta. Zapytajmy znajomych z podobnych branż o imiona i referencje.

Jeśli planujemy zatrudnić księgowego, wyślijmy wiadomość do kolegów i przyjaciół. Reklamy w gazetach, wyszukiwarki w Internecie i witryny internetowe to zasoby, które warto wykorzystać.

W wielu relacjach, księgowy jest zaufanym doradcą biznesowym. Dlatego nasza relacja musi opierać się na zaufaniu.

Należy pamiętać, że małe firmy nie mogą pozwolić sobie na popełnienie pomyłki – zwłaszcza, jeśli chodzi o wybór księgowego. Będzie miał on bowiem dostęp do naszych książek rachunkowych, zapisów i innych zastrzeżonych informacji.

Dlatego musimy poświęcić czas na przeprowadzenie wywiadu zarówno z biurami rachunkowymi, jak i indywidualnymi kandydatami. Sprawdźmy, jakie mają doświadczenie w naszej branży, jak dużą firmę prowadzą i z jak zaawansowanego oprogramowania korzystają.

Jeśli przeprowadzamy wywiady z firmami zewnętrznymi, poprośmy o spotkanie z pracownikami, którzy będą obsługiwać nasze konto. Zapoznajmy się z kulturą biura rachunkowego i co najważniejsze, sprawdźmy, ile czasu poświęci ono na szybką obsługę naszej firmy. Upewnijmy się, że wzajemna komunikacja jest jasna i bezpośrednia, nawet przy przekazywaniu negatywnych wiadomości i udzielaniu rad.

Na koniec sprawdźmy referencje. Jest to bardzo ważna decyzja i musimy przeprowadzić należytą i staranną analizę przed podjęciem decyzji.

Wybór właściwego biura rachunkowego jest kamieniem milowym dla małej firmy. To sygnał, że chce ona wzmocnić swoją funkcję finansową, usprawnić sprawozdawczość zarządczą i wzmocnić rozwój firmy. Wiele firm czeka zbyt długo, zanim podejmie tę ostateczną decyzję. W ten sposób prowadzą one do niechlujstwa i niedokładnego raportowania w kluczowym momencie wzrostu firmy. Dlatego starajmy się starannie wybrać odpowiednie biuro rachunkowe. Skorzystajmy z biura rachunkowego, które najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

Możesz również polubić…