Pożyczki unijne – co musimy o nich wiedzieć?
Usługi

Pożyczki unijne – co musimy o nich wiedzieć?

Pożyczki unijne – co musimy o nich wiedzieć? Pożyczki unijne to szansa dla wielu młodych przedsiębiorców, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w biznesie. Pożyczki unijne mają wiele zalet. Najbardziej przemawiają do nas niskie koszty oraz bardzo elastyczne podejście do sytuacji, w której znajduje się dane przedsiębiorstwo. Znajdziemy także minusy, do których zaliczyć można skomplikowaną procedurę oraz skrupulatne przygotowanie opisu swojej inwestycji. Coś za coś.

Na co można przeznaczyć środki?

Gdy prowadzi się własny biznes, to na początku najczęściej jest bardzo ciężko. Trzeba się przebić na rynku i konieczne są spore inwestycje. Pożyczka unijna dla wielu przedsiębiorców jest ogromną szansą. Okazuje się jednak, że nie każda branża z tej szansy może skorzystać. Na przykład wyłączeni są rolnicy, deweloperzy czy też ogólna branża transportowa. Gdy prowadzimy biznes, w którejś z tych branży nie załamujmy się. Bowiem jest jeszcze szansa. Na przykład prowadząc firmę transportową możemy zakupić komputery do swojej firmy, ale nie możemy kupić za te pieniądze samochodów. Obojętnie, w której działamy branży musimy udokumentować nasz zakup. Jest to cecha kolejna pożyczek unijnych. Wiele osób uważa to za wadę, ale taka jest rzeczywistość. Za pieniądze otrzymane w ramach pożyczek unijnych sfinansować należy inwestycją, którą opisywaliśmy we wcześniejszym wniosku. Fundusz nam udostępnia środki, ale firma się zobowiązuje przedstawić konkretne potwierdzenie zakupu. W niektórych programach jest tak, że fundusz sam opłaca konkretną fakturę. Wszystkie szczegóły są opisywane w raportach oraz otrzymywanych załącznikach.

Zobacz również:

Będziesz potrzebował pomocy

Jeśli chodzi o wady pożyczek unijnych, to jest to już wspomniany proces niezwykle skomplikowany ubiegania się o pieniądze. Jeśli nie mamy dobre wiedzy z zakresu księgowości, to na pewno pomocny każde się kompetentny księgowy, który przygotuje dla nas prognozę filmy na pięć lat do przodu. Chodzi oczywiście o cały bilans. Później należy już tylko przygotować dokładny opis inwestycji, na którą zamierzamy wydać pieniądze. W tym wypadku potrzebna będzie pomoc dobrego doradcy, który się zna na produktów oraz w tego typu pozyskiwaniu środków ma już spore doświadczenie. Gdy coś idzie nie tak nie można się poddawać. Bowiem mamy tutaj do czynienia z bardzo elastycznym podejście do indywidualnej sytuacji każdej z firm. Szczególnie ważne jest to w przypadku startupów oraz możliwości udzielania finansowania na podstawie jedynie prognoz. Po prostu musimy sobie powiedzieć jasno, że przy pożyczkach unijnych wachlarz możliwości jest dużo, dużo większy oraz także o wiele bardziej dostosowany do realiów także małych firm.

Na co możemy liczyć wybierając pożyczkę unijną?

Na pewno możemy liczyć na niskie oprocentowanie. Wynosi ono w skali roku o 0,1 procenta do maksymalnie 5 procent. Wszystko jest zależne od konkretnego regiony. Czas maksymalny na spłatę wynosi do pięciu lat. Gdy coś nam się nie powiedzie, to mamy także możliwość karencji w spłacie. Jest to najczęściej pół roku, ale w co po niektórych regionach jest to nawet rok. Mamy również możliwość umorzenia części kapitału zaciągniętego, ale jest to już bardziej skomplikowane oraz jest to opcja, która dostępna jest jedynie w co po niektórych regionach.

Szansa dla osób, które nie mogą wziąć bankowego kredytu

Unijne pożyczki są olbrzymią szansą dla wszystkich osób, które mają spory problem w zdobyciu zdolności komercyjnego finansowania. Najczęściej wynika to z braku zabezpieczeń odpowiednich czy też złej historii kredytowej. Takich przedsiębiorstw jest niezmiernie dużo. Gdyby nie pożyczki unijne, to nie miałyby one kompletnie szans na zaistnienie. Ofert pożyczek jest bardzo wiele. Większości przedsiębiorcom się udaje zdobyć ofertę pożyczki unijnej idealną dla nich, w której spełniają wszelkie warunki i nie muszą się niczego obawiać. Każdego roku na skorzystanie z pożyczek unijnych decyduje się wielu przedsiębiorców dopiero podbijających rynek. Pomysłów młodym ludziom nie brakuje. Przeszkodą najczęściej jest brak funduszy. Z drugiej strony żaden zaczynający przedsiębiorca nie chce zadłużać się „po uszy” w banku biorąc pożyczkę z wysokimi odsetkami. Nikt nie jest samobójcą. Jeśli od początku będzie spłacać ogromny kredyt, to będzie jeszcze trudniej. Nie ma co się dłużej zastanawiać. Poszukajmy odpowiedniej dla siebie oferty z pożyczką unijną. Pamiętajmy, że poszczególne oferty są ważne w danym województwie. Mając zarejestrowaną firmę na Śląsku, na przykład w Dąbrowie Górniczej nie możemy formalnie skorzystać z oferty obowiązującej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Jest to fizycznie niemożliwe. Gdy szukamy dla siebie oferty, to od razu zawęźmy swoje poszukiwania na teren jednego województwa. Tak będzie na pewno szybciej oraz efektywniej. Najlepszym czasem na pożyczki unijne jest okres początku roku. Wówczas przyznawane są fundusze na nowy rok. Jednak w innych miesiącach również są dostępne. Nie zniechęcajmy się, tylko bierzmy się do szukania. To dla nas szansa.

Możesz również polubić…