Sprzedaż nieruchomości
Nieruchomości

Sprzedaż nieruchomości

Jeżeli jesteśmy w temacie sprzedaż nieruchomości, kupując możemy szukać dla siebie lokum w różnoraki sposób. Przykładowe opcje to:
– kupno mieszkania tradycyjnie, od poprzedniego właściciela;
– kupno od instytucji;
– kupno „z lokatorem”, który ma dożywotnie prawo mieszkania w nim;
– kupno od dewelopera.

Przyjrzyjmy się bliżej tej ostatniej możliwości, która kierowana jest do osób, chcących urządzić swoje lokum od początku do końca samodzielnie i mają też na to środki. Mieszkanie wtedy gwarantuje, że nie było zajmowane wcześniej przez nikogo innego i jest nowo wybudowane. Aby posiąść nieruchomość w ten sposób, pierwsze co powinniśmy zrobić to zbadać swoją zdolność kredytową. Rozpiętość poszukiwań zależeć będzie od skali finansowej, jaką jesteśmy w stanie poświęcić na ten cel. Licząc wkład własny lub biorąc pod uwagę wzięcie kredytu myślimy nie tylko o możliwej wartości mieszkania wyznaczonej przez dewelopera, ale także o środkach, dzięki którym poczynimy niezbędne prace po otrzymaniu kluczy, to znaczy wykończymy nasze nowe mieszkanie (nie zapominamy, że mieszkanie kupione w ten sposób dostajemy w stanie surowym).

Orientując się w ofertach nieruchomości na sprzedaż – czy to poprzez fora internetowe czy poprzez targi nieruchomości – o doborze odpowiedniego mieszkania u wybranego dewelopera decydować powinny:
– lokalizacja nieruchomości (odległość od centrum, sklepów, szkół, miejsca pracy; nasilenie ruchu na pobliskich drogach i ich stan; planowane budowle w okolicy);
– informacje o deweloperze (opinie – pozyskane od ludzi korzystających wcześniej z ichniejszych usług czy też z forów internetowych; posiadanie potwierdzonych cech: terminowość, obowiązkowość, słowność i uczciwość; historia).
Po rozeznaniu się w ofertach różnych firm deweloperskich powinniśmy na tyle z nich odrzucić, aby do wyboru zostało nam około dwie. Pozwoli nam to bardziej się na nich skoncentrować i dowiedzieć się o nich na tyle dużo, aby wybrać swojego faworyta. Jeśli skupimy się na większej liczbie ofert, siłą rzeczy nie będziemy w stanie aż tak wiele się o nich dowiedzieć, niż jeśli skoncentrujemy się jedynie na dwóch. Wybieramy się do biur sprzedaży, gdzie wnikliwie, najlepiej pedantycznie studiujemy warunki sprzedaży.

Prawo pozwala nam też żądać od firmy prospektu informacyjnego inwestycji, co jest nowym mechanizmem ochrony praw nabywców. Prospekt ten zawiera:
– podstawowe informacje o deweloperze;
– szczegóły inwestycji;
– fundamentalne wiadomości o mieszkaniu lub domu, którego dotyczy oferta.
A dlaczego warto wymagać przedstawienia takiego dokumentu od firmy wystawiającej nieruchomości na sprzedaż?

Dzięki niemu:
– dowiemy się o wcześniejszych zrealizowanych inwestycjach dewelopera;
– mamy pewność, że przeciw deweloperowi nie toczy się żadne postępowanie egzekucyjne;
– sprawdzimy prawny status działki, na której znajdować się będzie nasze lokum;
– dostaniemy informację o zagospodarowaniach działek sąsiadujących;
– dowiemy się o ewentualnie planowanych infrastrukturach w promieniu kilometra;
– mamy wgląd w wymagane pozwolenia;
– jesteśmy poinformowani o terminie zakończenia inwestycji i terminie przeniesienia praw własności;
– poznamy, kto jest inwestorem budowy i sposoby zabezpieczeń nabywców,
Ogółem – analizując taki prospekt, dowiadujemy się o ewentualnym ryzyku związanym z podjęciem współpracy z wybranym deweloperem. Każdy deweloper ma również obowiązek przedstawić nam inne dokumenty, takie jak: pozwolenie na budowę, projekt, Księgę Wieczystą. Następnym krokiem do nabycia nieruchomości od dewelopera jest podpisanie umowy przedwstępnej, co jest efektem definitywnych negocjacji i ustalenia warunków finansowych. Jednak newralgicznym warunkiem podpisania tej umowy jest zobowiązanie się obu oponentów do podpisania umowy ostatecznej, dzięki której własność zostanie przeniesiona z inwestora z osobie dewelopera na nabywcę mieszkania.

Po załatwieniu wszystkich spraw związanych z dokumentacją, czekamy tylko na zakończenie budowy, aby umówić się z deweloperem na odbiór mieszkania. Warto wtedy wyposażyć się w obecność zaufanego budowlańca, który pomoże nam ocenić warunki lokum i sprawdzić ich zgodność z ustaleniami umowy.

Podejmując decyzję o takiej drodze nabycia, możemy szukać ofert deweloperskich w dwojaki sposób:
1. Pierwszym rozwiązaniem posłużymy się jeśli nie chcemy polegać na ofertach internetowych, gdzie oprócz zalet czyhają na nas różne pułapki i oszustwa. Wtedy możemy zwrócić się ku tradycyjnej metodzie zakupu, jaką jest zakup od dewelopera bez pośrednictwa internetu. Ale co zrobić jeśli nawet wyszukanie dewelopera odbywa się poprzez strony internetowe? Wybrać się na targi nieruchomości, gdzie mamy możliwość spotkania przedstawicieli mnóstwa firm, które inwestują pieniądze na rynku pierwotnym i oferują nieruchomości na sprzedaż. Dzięki takiemu zgromadzeniu można wprost porozmawiać z osobami odpowiedzialnymi za przedstawienie oferty, a nie ograniczać się do ekranu komputera czy też telefonu. Bardzo ułatwia to zrozumienie i dogadanie wszelkich warunków umowy.
2. Drugim sposobem na rozeznanie się w ofertach deweloperów oferujących nieruchomości na sprzedaż jest dokładne przejrzenie forów i stron internetowych dysponujących zasobem ogłoszeń wielu firm deweloperskich.

Możesz również polubić…