Moment przekazania kluczy - mieszkania deweloperskie
Nieruchomości

Moment przekazania kluczy – mieszkania deweloperskie

Moment przekazania kluczy – mieszkania deweloperskie: zakup mieszkania jest jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. Wiąże się on z wieloma formalnościami, a także niemałymi kosztami. Wiele osób decyduje się na mieszkania od deweloperów, którzy oferują najczęściej nowe lokale w stanie surowym, to znaczy wykończonym pod względem tynków na ścianach, okien i drzwi w otworach, a także przygotowanych przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz elektrycznych. Wiele osób po wybraniu wymarzonego lokum i wpłaceniu pieniędzy, zadaje sobie pytanie, kiedy deweloper daje klucze do mieszkania. Na to pytanie odpowiemy poniżej.

Przekazanie kluczy

Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera w umowie powinna być dokładnie określona data do kiedy mają zostać przekazane klucze od mieszkania przez deweloper Kraków. Każdy dzień opóźnienia może być opatrzony kara umowną.  Ten zapis jest niezwykle ważny, gdyż zabezpiecza nabywcę przed nieuczciwością dewelopera, który bez niego mógłby przeciągać moment przekazania kluczy do mieszkania w nieskończoność, sprawiając, tym samym wiele kłopotów w przypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego na mieszkanie.

Moment przekazania kluczy przez dewelopera to nic innego jak przejście prawa własności na osoby, które zapłaciły za dany lokal. W tym momencie na właściciela przechodzą wszelkie obowiązki związane z opłacaniem czynszu czy też opłacanie mediów. W zależności od firmy deweloperskiej, z której usług korzysta dana osoba, proces ten może być nazywany zamiennie momentem przejścia obowiązków na właściciela, przeniesienie posiadania i wiele innych. Jedno jest jednak pewne od tego momentu, deweloper nie ma prawa wchodzić do mieszkania, bez zgody i obecności jego właścicieli. Powinno się także spisać stan liczników, aby rozpocząć opłacanie wszelkich mediów zgodnie z zużyciem. Ponadto właściciel zaczyna ponosić ryzyko uszkodzenia lokalu.

Odbiór kluczy nie oznacza odbioru mieszkania

Wiele osób mylnie interpretuje pojęcie odbioru kluczy z momentem odbioru mieszkania. Te dwie sytuacje mogą się oczywiście pokrywać, jednak wcale nie muszą. Warto wiedzieć, że odbiór mieszkania wcale nie musi odbyć się bezwzględnie przed przekazaniem kluczy przez deweloper Warszawa.

Moment przekazania kluczy - mieszkania deweloperskieNa czym w takim razie polega odbiór mieszkania? W jego trakcie nabywca sprawdza, czy deweloper wywiązał się z umowy deweloperskiej i wykonał mieszkanie we właściwy sposób. Dlatego też warto na odbiór mieszkania umawiać się w odmiennym terminie, aby móc na trzeźwo i bez emocji ocenić stan tynków na ścianach, to jak zostały osadzone okna oraz parapety, a także poziom na podłogach. Warto także zmierzyć mieszkanie pod względem zgodności rzeczywistego metrażu z tym wpisanym w umowie deweloperskiej. Wszystkie te aspekty są niezwykle ważne. Jakiekolwiek usterki można dzięki właściwie wykonane odbiorowi mieszkania spisać w protokole i żądać ich usunięcia pod rygorem rozwiązania umowy deweloperskiej. Zwłaszcza jeśli niedociągnięcie są rażące. Przekazanie kluczy przez dewelopera nie jest jednak końcem formalności związanych z zakupem mieszkania od dewelopera. Pomimo zazwyczaj zapłaty 100% ceny mieszkania, na nabywcy ciąży jeszcze obowiązek spisania aktu notarialnego oraz podatku od nabycia nieruchomości.

 

Umowa deweloperska

W akcie notarialnym powinny zostać zawarte wszystkie najważniejsze informacje, takie jak potwierdzenie dopełnienia uzgodnień zawartych przez obie strony w umowie deweloperskiej. Dokładny opis stanu prawnego przedmiotu zakupu (w tym wypadku nieruchomości). Rozliczenie wszystkich wpłat wnoszonych przez nabywcę w trakcie powstawania danej nieruchomości. Jak także terminy gwarancji i rękojmi oraz ogólne zasady uwzględniające korzystanie z części wspólnej w przypadku budynków wielorodzinnych. Niezbędnym do dopełnienia wszelkich obowiązków prawnych dokumentem związanych z przeniesieniem własności, który powinien być dołączony do umowy sprzedaży, jest wniosek do sądu o założenie księgi wieczystej, dla danej nieruchomości, a także o dokonanie wszelkich niezbędnych wpisów w niej.

Podsumowując moment przekazania kluczy przez dewelopera, nie wiąże się ściśle z terminem, w którym to będzie można już wprowadzić się do zakupionej nieruchomości. W zależności od umowy deweloperskiej termin ten może być określony przed wykonaniem odbioru, jednak korzystniejsza opcja dla nabywcy jest ustalenie go jako następny krok po dokonaniu odbiór mieszkania oraz usunięciu ewentualnych usterek, które powodują niezgodność stanu faktycznego z zawartą umową. W momencie, kiedy klucze zostaną przekazane na nabywcę, zaczynają spoczywać obowiązki finansowe, związane z utrzymaniem lokalu.

Mnogość formalności oraz niuansów prawnych może przyprawić osobę, która ma przed sobą pierwszy zakup nieruchomości o zawrót głowy. Na szczęście na rynku istnieje bardzo wiele firm, które specjalizują się w pomocy przy prawidłowym odbiorze mieszkania, a także dopełnieniu wszelkich obowiązków, tak, aby cały proces stał się przyjemniejszy i mniej stresujący. Warto korzystać z tego typu usług, gdyż ich koszt często jest o wiele niższy niż ewentualne straty przy braku dopełnienia jakichkolwiek kwestii prawnych związanych z przekazaniem mieszkania przez dewelopera.

Możesz również polubić…