Olga Tokarczuk
Hobby

Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk jest prozaikiem młodego pokolenia, z wykształcenia psychologiem. Urodzona jest w pobliżu miasta Zielona Góra, jej rodzice uczyli na wiejskim uniwersytecie ludowym. Byli dumni, że mogli nieść ludziom kulturę. Mieszkali w małym starym zamku, gdzie na każdym kroku można było odnaleźć ślady niemieckiej kultury, niemieckiej przeszłości. Babcia Olgi była Ukrainką i pozostało po niej tylko nazwisko. Olga też dobrze śpiewa, jak przystało na każdą Ukrainkę. Jej ojciec został osierocony w wieku siedmiu lat i niewiele pamięta ze wszystkich ruchów wojskowych. Dlatego ukraińska historia rodziny Olgi pozostaje dla niej tajemnicą. Próbowała dowiedzieć się czegoś o swoich korzeniach, a nawet dwukrotnie wyjechała na Ukrainę.

Czym zajmuje się Olga Tokarczuk?

Olga Tokarczuk
Olga Tokarczuk

Nazwisko Olgi Tokarczuk widnieje na łamach znanych światowych magazynów i gazet. W 2018 roku została pierwszą polską pisarką, która otrzymała International Booker, za rok 2018 otrzymała również Nagrodę Nobla. Olga Tokarczuk to intelektualista publiczny, działaczka na rzecz praw człowieka i działaczka ekologiczna. Jej literacki debiut miał miejsce w 1989 roku, kiedy ukazał się zbiór jej wierszy Miasto w lustrach, ale prawdziwą sławę przyniosła nie poezja, ale pierwsza powieść – Podróż ludzi księgi (1993).

Olga Tokarczuk stała się jedną z najzdolniejszych przedstawicielek tzw. nowej prozy polskiej – pokolenia pisarzy, które pracowały w pierwszej dekadzie po zmianie ustroju. Pisarka kontynuuje pracę nad własnymi utworami oraz organizuje i rozwija festiwal literacki pod Wrocławiem. W jej książkach splatają się motywy starożytnych mitów greckich i chrześcijańskich apokryfów, historie prawdziwych ludzi i fikcyjnych obrazów, historia osiągnięć naukowych i ezoteryzmu. Olga Tokarczuk to psycholog i filozof https://literackigps.pl/ktore-ksiazki-olgi-tokarczuk-trzeba-znac-top-4/, osoba myśląca ekologicznie i podróżniczka.

Olga Tokarczuk – ciekawostki o autorze

Olga Tokarczuk ukończyła Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, następnie pracowała jako psychoterapeuta w Wałbrzychu. Pewnie dlatego wszystkie jej historie, nawet te najbardziej fantastyczne, są głęboko psychologiczne. W maju 2018 roku otrzymała Międzynarodową Nagrodę Bookera za powieść Biegacze. Obecnie mieszka w małym gospodarstwie przy granicy polsko-czeskiej. Być może to nie przypadek. W jej twórczości, a zwłaszcza w powieści Biegacze, pojawiają się motywy przekraczania i zacierania granic między krajami. W jednym z wywiadów Olga Tokarczuk powiedziała, że pisze swoje prace nie myśląc o tym, co wydarzy się w finale, opowiadaniu czy powieści.

Przykłady tytułów książek Olgi Tokarczuk:

  • Miasto w lustrach.
  • Szafa.
  • Opowieści wigilijne.
  • Ostatnie historie.
  • Bieguni.
  • Moment niedźwiedzia.
  • Zgubiona dusza.
  • Opowiadania bizarne.

Olga Tokarczuk – Gra na wielu bębenkach

Olga Tokarczuk to gwiazda współczesnej literatury polskiej. Zbiór jej opowiadań – Gra na wielu bębenkach potwierdza bliskość autorki w kierunku realizmu magicznego w literaturze. Za pomocą niemal magicznych zaklęć pisarka tworzy artystyczne światy, które są zarówno mistyczne, jak i rzeczywiste, ale niezmiennie zawierają potężny ładunek prawdy. Granie na wielu bębenkach to nie tylko tytuł książki Olgi Tokarczuk, ale także słowo w swoim własnym uzasadnieniu. Pisarka stopniowo przechodzi od powieści holistycznej (np. Prawiek i inne czasy) przez kronikę postmodernistyczną (Dom dnia, dom nocy) do gatunku powieściowego. Tym samym tytuł uświadamia nam, że książka niekoniecznie musi być jednorodna stylistycznie i tematycznie, a praca autorki przypomina granie na wielu bębenkach.

Olga Tokarczuk – Podróż ludzi Księgi

Francja, XVII wiek. Dziwne towarzystwo – markiz, kurtyzana i głupi chłopak wyruszają w długą, trudną podróż w poszukiwaniu tajemniczej Księgi Ksiąg, Księgi Henocha, w której znajduje się Prawda, Moc, Sens i Doskonałość. Każdy z nich szukał w tej podróży czegoś własnego, ale wszyscy nazywali siebie Ludem Księgi i nikt nie wiedział, co ich czeka pod koniec podróży. Jej pierwsza powieść, Podróż ludzi Księgi, to błyskotliwy debiut, przetłumaczony na wiele języków europejskich.

Olga Tokarczuk – Ostatnie historie

Książka Olgi Tokarczuk – Ostatnie historie opowiada o życiu i śmierci. I te granice, jak się okazało, również można zamazać. Jak odnieść się do śmierci, jak nie pozwolić, by strach przed nią zawładnął nami. Istnienie i nieistnienie są absolutnie równe, śmierć jest tylko logiczną kontynuacją życia. Tak więc bohaterowie tej książki rozwiązują dla siebie najtrudniejsze pytanie, jakie ludzie zadają sobie od wieków. W tej powieści, podobnie jak w innych, Tokarczuk zdaje się brać nas, czytelników, za rękę i prowadzić przez stworzony przez siebie bezkresny świat i kręci nam się w głowie od głębi problemów, od epickiego zakresu. Ale nie da się nie jechać, władza autorki nad nami jest tak silna, to co mówi jest tak ciekawe. Książka jest jak prawdziwe życie https://literackigps.pl z ukrytym pragnieniem osoby, aby zobaczyć zwiastun końca, uniknąć, zaaklimatyzować się, opóźnić.

Olga Tokarczuk – Księgi Jakubowe

Historia powstawania żydowskich ruchów heretyckich w XVIII wieku staje się wątkiem spajającym czas i przestrzeń, terytorium Polski i Ukrainy, katolicyzm, judaizm i islam. Bohaterowie czekają na przybycie nowego Mesjasza, który uratuje świat i zjednoczy różne religie i narody. Jednak w centrum zainteresowania Olgi Tokarczuk i zbieganiu się wszystkich linii nie jest konkretna postać, ale sama książka jako skoncentrowany obraz światowej kultury. Styl artystyczny powoduje, że Księgi Jakubowe zostają wzmocnione przez wyobraźnię, będącą najcenniejszym darem człowieka.

Literacki GPS – blog literacki
ul. Giuseppe Garibaldiego 4/203
04-078 Warszawa
604 810 444
www.literackigps.pl

Możesz również polubić…