Strój cosplay
Hobby Moda

Strój cosplay

Cosplay rozumiany jest jako zabawa kostiumowa związana z odtwarzaniem postaci. Odbywa się to poprzez kopiowanie cech, w tym fizjonomii oraz mimiki, głównie bohaterów z gier komputerowych, kreskówek oraz mangi z Japonii. Ważną rolę w transformacji odgrywa kostium bohatera. Strój cosplay charakteryzuje się tym, że jest zwykle wykonywany ręcznie i występuje w pojedynczych porcjach. Dlatego materiał cosplay musi mieć odpowiednią specyfikę.

Jak wykorzystać materiały do ​​wykonania kostiumów cosplayowych?

Krawiectwo w cosplay stanowi ważny element, dobór peruki, perfekcyjny makijaż i podobieństwo do naszego super bohatera. Okres na stworzenie stroju cosplay jest praktycznie nieograniczony. Strój ten można uszyć w dniach lub tygodniach, w zależności od własnych życzeń i uzgodnionych terminów festiwalu lub spotkania. Każdy wygląd będzie fajny, jeśli cosplayer włoży w to swoją moc i zrobi to dobrze. Większość odzieży wykonana jest ze specjalnego materiału, tzw. pianki Eva, z której można wykonać wszelkiego rodzaju zbroje, broń, akcesoria.

Zobacz więcej:

Wybór materiałów na kostiumy cosplay

Dostępnych jest wiele rodzajów materiałów do prototypowania. między nimi:

   • Plastik PCV to niedrogi materiał używany do cosplayu i dodatkowych elementów do akcentowania obrazów. Plastik ma dość dużą wytrzymałość. Arkusz 5mm nadaje się do zrobienia zbroi cosplay. Powierzchnia jest super gładka, co ułatwia nakładanie wysokiej jakości farby. Wadą tego materiału jest to, że wymaga bardzo wysokich temperatur do obróbki, więc materiał można wyginać tylko pod kątem prostym.
   • Najpopularniejsze produkty to materiały termoplastyczne. Aby powstał produkt z tego materiału, należy go podgrzać suszarką. Ale jest wielokolorowy: przezroczysty lub czerwony, albo też czarny. Są to elastyczne arkusze na bazie żywic syntetycznych i należą do grupy materiałów termoplastycznych. Materiał cosplay zmienia kształt po podgrzaniu i możesz powtórzyć proces, jeśli nie podoba ci się wynik. Arkusze EVA są nagrzewane, zawijane jak modelina, formowane i mocowane, tak jakby to była dekoracja. Praktycznie nie ma w ogóle odpadów. Należy wspomnieć, że dzięki wygrzaniu suszarką elementy wykonane z materiału termoplastycznego można skleić ze sobą bez dodatkowego klejenia. Po ostygnięciu zachowuje swój kształt do następnego podgrzania. Wysoka, prawie nieskończona plastyczność, niewielka waga i niewielka grubość produktu.

Pianka EVA to idealny materiał na kostiumy cosplay

Korzystając z różnych materiałów, najlepiej jest zrobić kostiumy cosplay z pianki eva. Tak naprawdę  inne dostępne materiały są tylko podróbkami o różnym stopniu efektywności. Materiał jest polimerem kompozytowym zawierającym etylen i octan winylu. Lekkość i taniość materiału sprawiły, że stał się popularny i szeroko rozpowszechniony wśród cosplayerów. Niska waga pozwala na tworzenie większych elementów. Obchodzenie się z pianką eva poprzez cięcie i klejenie nie wymaga dużego wysiłku.

Tworzenie kostiumów cosplay z wykorzystaniem pianki EVA posiada zalety:

   • Możliwość nadawania przedmiotom cosplay różnych kształtów i tekstur
   • Materiał ma taką gęstość, co zezwala na zastosowanie go w każdym rodzaju odzieży
   • Lekka, łatwa do wykonania cosplay i post;
   • Jedna strona materiału jest absolutnie gładka i bardzo wygodna.

Jak zrobić cosplay z pianki EVA?

Sama pianka EVA jest materiałem termoplastycznym, co oznacza, że ​​zachowuje ten kształt, gdy jest formowana pod wpływem ciepła i chłodu. Weź wzór ubrania z niezbędnymi zagięciami, zabezpiecz brzegi i podgrzej go w suszarce, a następnie pozwól mu ostygnąć i masz część ubrania w pożądanym kształcie. Obróbka Eva za pomocą narzędzi tnących jest dość łatwa: tylko biurowy precyzyjny nóż i nożyczki mogą ciąć i nakładać realistyczne rysy i nacięcia na powierzchni materiału. Dodatkowo, ze względu na termoformowalność, możliwe jest tworzenie wgnieceń i efektów uderzeniowych na zbroi poprzez nanoszenie wzorów i tłoczenie w danym miejscu za pomocą podgrzewanych stempli.

Tkaniny odzieżowe cosplay

Strój cosplay
Strój cosplay

Dostępne są różne tkaniny na odzież wierzchnią, sukienki, koszule cosplay. Wszystkie tkaniny są dostępne z włóknami elastycznymi lub bez (które sprawiają, że tkanina jest rozciągliwa). Spandex sprawia, że ​​tkanina jest wygodniejsza w noszeniu. Tkanina powinna być gęsta i dobrze wyprasowana. Gruba bawełna, mieszanki bawełny nadają się do tych cech. Na przykład gabardyna to tkanina o specyficznym splocie, którą uwielbiają wszyscy cosplayerzy. W skład tego materiału nie wchodzi tylko poliester, ale  może mieć różny skład: np. wiskoza czy wełna, a także bawełna i mieszanki. Nadaje się do szycia kurtek, spodni, spódnic i sukienek. Tafta jest materiałem z wyboru na kostiumy cosplay i oferuje następujące korzyści: świetnie wygląda, bogaty kolor, szelest, dobre zachowanie kształtu i niewielka waga. Kolejnym materiałem jest eko-skóra, która występuje w szerokiej gamie kolorów, jakości, producentów i cen. Velvet to piękna tkanina, ale przy zakupie zwracaj uwagę na gęstość. Jest też rozciągliwy aksamit, który rozciąga się w każdym kierunku. Należy pamiętać, że aksamit jest zazwyczaj krojony w jedną stronę, dlatego warto kupić o 30% więcej materiału.

Możesz również polubić…