Czy warto rekrutować pracowników ze wschodu?
Praca Usługi

Czy warto rekrutować pracowników ze wschodu?

Czy warto rekrutować pracowników ze wschodu? Wielu przedsiębiorców chciałoby optymalnie rozwijać swój biznes oraz sprawić, że będzie on rósł nie tylko skutecznie, ale przede wszystkim stabilnie. Jednakże nie da się w żadnym wypadku zaprzeczyć, że aby tak się właśnie stało, to organizacja powinna posiada pracowników i to solidny zespół, który będzie w stanie pchać ją do przodu.

Czy warto rekrutować pracowników ze wschodu?

Co prawda, wielu właścicieli stara się samodzielnie wszystko robić, co niestety na dłuższą metę zupełnie się nie sprawdza, ponieważ prędzej, czy później zaczyna brakować czasu i biznes zwyczajnie doskwiera, zamiast dawać satysfakcję.

Problem natomiast jest taki, że w naszym kraju coraz mocniej daje się odczuć brak rąk do pracy. To też wymusza na firmach poszukiwanie pracowników poza granicami kraju i tutaj rozwiązaniem mogą okazać się pracownicy z Ukrainy.

Czy warto ich rekrutować?

Być może jako przedsiębiorca chciałbyś zatrudnić takich ludzi, ale gdzieś z tyłu głowy masz obawy, czy na pewno będą w stanie spełnić Twoje wymagania. Jednakże nie ma czasu na zbytnie zastanawianie się, ponieważ liczba ludzi do pracy ma się w Polsce zmniejszyć do roku 2030 o prawie 5 milionów, co jest naprawdę ogromną i niezwykle niepokojącą liczbą.

Dlatego też zatrudnianie pracowników ze wschodu wydaje się jak najbardziej logicznym rozwiązaniem, jednakże tutaj, nawet po podjęciu decyzji rodzi się kolejne wyzwanie. Mianowicie tyczy się samej rekrutacji, a zatem wyboru najlepszych ludzi, którzy faktycznie wniosą do Twojej firmy możliwie jak najwięcej wartości.

Profesjonalne agencje pracy

To właśnie one wychodzą naprzeciw potrzebom przedsiębiorców i pomagają szukać pracowników na wschodzie. Warto tutaj podkreślić, że jako pracodawca masz pełny wgląd do tego, kogo dokładnie rekrutują, jak również określasz swoje wymagania już na samym początku współpracy. Dzięki temu możesz uniknąć wielu nieporozumień na kolejnych etapach, a to z kolei jeszcze mocniej pozwoli przyspieszyć wdrożenie samego pracownika.

Mało tego. Każdy kandydat, zanim zostanie przyjęty do pracy, może zostać także przez taką agencję skutecznie przetestowany pod względem np. Umiejętności manualnych, co dla wielu przedsiębiorców jest niezwykle ważne, szczególnie jeśli pracownik miałby ręcznie wykonywać dość wrażliwe prace, wymagające właśnie zdolności manualnych i zachowania odpowiedniego skupienia.

Największe błędy pracodawców?

Co prawda zmienia się to z roku na rok, natomiast nadal wiele firm próbuje na pracownikach ze wschodu drastycznie zaoszczędzić, niekiedy wręcz ich oszukując. Należy zapamiętać, że nowe rynki w Europie również się otwierają i warto zawalczyć o to, aby taki pracownik nie miał ochoty wyjechać. Prawda jest taka, że jeśli zależy Ci na stabilnym rozwoju swojej organizacji, to koniecznie powinieneś zadbać o jej fundament, czyli pracowników, którzy każdego dnia przychodzą do pracy i na nią zarabiają.

Co jeśli nie masz pojęcia jak postępować z pracownikami ze wschodu?

Tak naprawdę jedyną przeszkodą może tutaj być bariera językowa, dlatego też na samym początku warto wykazywać wyrozumiałość i wszystko cierpliwie tłumaczyć. Wielu pracodawców decyduje się również na to, aby sponsorować swoim pracownikom kurs języka polskiego, co na pewno ułatwi późniejszą komunikację.

Oczywiście ostatecznie wiele będzie zależało od tego, jaki typ pracy ma dany pracownik dla Ciebie wykonywać. Jeśli mówimy tutaj o powtarzalnych pracach, np. Przy taśmie produkcyjnej, to najpewniej wystarczy kilka razy dokładnie pokazać, jak coś robić i to wystarczy.

Jakie główne korzyści dla Ciebie, jako pracodawcy?

Przede wszystkim nie zabraknie Ci rąk do pracy, a zatem Twoje firma bez większych problemów będzie mogła się rozwijać, funkcjonować i obsługiwać klientów. Jakby nie patrzeć, jest to kluczowe, o ile zależy Ci na tym, aby w tych niepewnych czasach móc utrzymać swoją pozycję na rynku.

Warto również dodać, że coraz więcej Twoich konkurentów najpewniej zacznie lub już korzystają z usług pracowników ze wschodu, bo jest to naprawdę solidnej jakości siła robocza i ludzie, którym naprawdę chce się pracować. Kwestia jednak tyczy się tego, czy jako właściciel firmy będziesz potrafił skutecznie ich wybrać, a potem zarządzać nimi w taki sposób, aby nie chcieli od Ciebie odejść. Jest to zdecydowanie do zrobienia i niejednokrotnie rozbija się o to, o czym mówiliśmy powyżej, czyli odpowiednią wysokość wynagrodzenia, dobre traktowanie i gwarancja jak najlepszych warunków do pracy. Tak naprawdę nie ma tutaj nic nadzwyczajnego, bowiem takie zasady powinien wyznawać każdy właściciel firmy, niezależnie od tego, czy zatrudnia pracowników ze wschodu, czy może naszych rodaków.

Najlepiej udaj się do najbliższej agencji pracy, która zajmuje się rekrutowaniem takich pracowników, bowiem to właśnie tam będziesz mógł na pewno uzyskać szereg wartościowych odpowiedzi na temat tego, jak wygląda tego rodzaju współpraca i dlaczego się opłaca.

Możesz również polubić…