Dlaczego warto budować komputer stacjonarny?
Technologia

Dlaczego warto budować komputer stacjonarny?

Jeśli kupiliśmy gotowy komputer w sklepie, możemy nie wiedzieć, czy ma bloatware. Czy zastanawialiśmy się kiedyś, dlaczego nasz komputer do gier działa tak wolno? Dlaczego warto budować komputer stacjonarny? Nie ma nawet roku i nie zainstalowaliśmy niczego szkodliwego na komputerze, odpowiedzią jest bloatware. Co prawda nie jest destrukcyjny ani niebezpieczny dla naszego systemu, ale spowalnia działania, przez zajmowanie niepotrzebnego miejsca na dysku twardym.

Bloatware

Producent instaluje wszelkiego rodzaju niepotrzebne oprogramowanie na naszym komputerze, którego nigdy nie używamy i nie potrzebujemy. Dlaczego tak robi? Zwykle te dodatki zawierają aplikacje innych firm, które dają im dodatkowe pieniądze. Wersje próbne są inną formą bloatware. Oprogramowanie antywirusowe i zabezpieczające jest popularną formą oprogramowania próbnego. Możemy używać określonego oprogramowania przez miesiąc, a potem zajmuje tylko miejsce na rynku twardym, nie odnowimy subskrypcji. Jeśli natomiast budujemy swój komputer, nie musimy się o nic martwić. Sami instalujemy oprogramowanie, nie dołączymy więc żadnych niepotrzebnych aplikacji, które spowalniają wydajność komputera.

Dłuższe gwarancje

Dlaczego warto budować komputer stacjonarny?Przy zakupie gotowego komputera w sklepie detalicznym, zwykle udzielana jest gwarancja na cały rok. Te gwarancje obejmują zwykle cały rok, to może brzmieć wspaniale, ale często może być problemowe, jeśli coś pójdzie nie tak. Jeśli jednak z części się uszkodzi lub ulegnie awarii, trzeba wysłać cały komputer do naprawy. W międzyczasie zostaniemy bez komputera. Jeśli kupimy każdy komponent indywidualnie dla niestandardowej wersji, szybko zorientujemy się, że są na dwuletniej gwarancji, a nawet dłuższej. Niektóre z komponentów wysokiej jakości są na gwarancji pięcio-siedmioletniej, a nawet mogą być na dożywotniej gwarancji. Jeśli coś pójdzie nie tak, możemy po prostu wysłać jedną część z powrotem. I chociaż prawdą jest, że nie zawsze jest łatwo zdiagnozować problem w systemie, fakt, że sami zbudowaliśmy komputer, daje szansę na jego wykrycie. Ostatecznie jednak dostajemy dłuższe gwarancje, gdy kupujemy indywidualnie komponenty i budujemy własny system.

Większa odpowiedzialność

Samodzielna budowa komputera uczy większej odpowiedzialności. Części komputerowe są drogie, a jeśli za to płacimy z własnych pieniędzy, szybko docenimy ich wartość. Kiedy już zbudujemy komputer, musimy o niego zadbać. Dlatego trzymajmy go z daleka od płynów, brudu, kurzu i wszystkiego, co może go uszkodzić. Jeśli nie będzie ostrożni, szybko się zepsuje. Pamiętajmy też o regularnej konserwacji. Co jakiś czas wprowadzajmy ulepszenia, aby zwiększyć jego wydajność.

Pełna kontrola nad dostosowaniem

Budowanie komputera oznacza większą kontrolę. Możemy sami wybrać części w oparciu o nasze potrzeby. Czasami nasze cele się zmieniają. Zamiast kupować całkowicie nowy komputer, możemy po prostu kupić kilka części. Możemy wymieniać takie części, jak karta graficzna, pamięć, obudowa, napęd optyczny, zasilacz, procesor, płyta główna, mysz, monitor, klawiatura i głośniki.

Umiejętności rozwiązywania problemów

Nauka efektywnego rozwiązywania problemów jest umiejętnością, która może przełożyć się na inne aspekty naszego życia. Podczas budowy komputera możemy napotkać na różne przeszkody i trudności. Jednak nie musimy się od razu denerwować ani bać, to okazja, aby przetestować swoje umiejętności rozwiązywania problemów. Jeśli tworzymy własny komputer, nie mamy żadnych ograniczeń. Nie musimy instalować nowego systemu Windows 10, możemy zdecydować się na taki, który najbardziej nam odpowiada. Nie będziemy zmuszeni do przejścia na inny system.

Elitarna społeczność

Nie budujmy komputera całkowicie samodzielnie. Skontaktujmy się z ekspertami i innych partnerów, którzy poradzą nam, jak stworzyć PC. Możemy też korzystać z pomocy wielu grup internetowych. Użytkownicy omawiają tutaj swoje doświadczenia, a ich wiedza jest bardzo przydatna. Nawet jeśli nie chcemy się udzielać na blogach lub forach, powinniśmy przeczytać artykuły, aby uniknąć podstawowych błędów. Jeśli napotkamy problem podczas budowy komputera, na pewno znajdziemy kogoś, kto wcześniej miał i rozwiązał ten problem. Skontaktujmy się z kimś na forum dyskusyjnym, aby uzyskać pomoc.

Niezła zabawa

Będziemy się dobrze bawić podczas całego procesu budowania swojego komputera. Pewnie po drodze możemy się natknąć na kilka trudności, ale tylko sprawiają, że cały proces staje się bardziej interesujący. Ogólnie rzecz budowanie komputera nie jest trudne, jeśli będziemy korzystać z dobrych poradników. Potrzebna jest nam koncentracja i umiejętność precyzyjnego wykonywania instrukcji.

Budowanie komputerów może się okazać naszym nowym hobby. Niektórzy lubią majsterkować przy samochodach a inni wolą budować modele pociągów w wolnym czasie. Naszym hobby może stać się budowanie komputera. To przyjemny sposób na spędzenie wolnego czasu, a rezultatem jest coś funkcjonalnego. Z komputera możemy korzystać zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym. Biorąc pod uwagę wszystkie te zalety, możemy zdecydować się na budowę komputera. W ten sposób zyskujemy nad nim większą kontrolę.