Podologia i wszystko co trzeba wiedzieć na jej temat: podologia to dziedzina medycyny, której ludzie są coraz bardziej świadomi. Choć jeszcze do niedawna pytając statystycznego Polaka o to, czym jest, ten nie umiał udzielić odpowiedzi, dziś wiedza ogólna na jej temat jest znacznie większa. W tym kompleksowym poradniku opiszemy dokładnie, czym ona tak właściwie się zajmuje, kiedy warto jest po nią sięgnąć oraz jak wygląda najbardziej standardowa wizyta u podologa.
Czym jest podologia i jakie schorzenia diagnozuje i leczy?
Podologia jest specjalizacją medyczną, która skupia się na diagnozowaniu oraz leczeniu wszelkiego rodzaju chorób i dolegliwości, ale też mniejszych problemów związanych ze stopami. Większość z tych schorzeń jest nabyta i wynika z nieprawidłowej higieny osobistej, ale też chociażby częstego noszenia szpilek. Podologia radzi sobie jednak również z wadami wrodzonymi, często sięgając przy tym po pomoc specjalistów z dziedziny pokrewnej – ortopedii.
Do najczęściej wykonywanych działań w zakresie podologii należy:
- radzenie sobie z nadpotliwością stóp,
- leczenie zmian grzybiczych,
- usuwanie odcisków, kurzajek i brodawek,
- rekonstrukcja paznokcia,
- radzenie sobie ze wzrastającym paznokciem,
- terapia suchej skóry stóp,
- radzenie sobie z pękającymi piętnami.
Oczywiście lista ta nie jest kompletna. Ogólnie rzecz biorąc można jednak wychodzić z założenia, że jeśli nasz problem dotyczy stóp to właśnie podologia będzie dziedziną, po którą będziemy musieli sięgnąć. Początków historii polskiej podologii można dopatrywać się jeszcze w XIX wieku, kiedy to założone zostało pierwsze Polskie Towarzystwo Podologiczne. Niestety, z uwagi na to, że dziedzina ta nie należała do kluczowych w życiu każdego człowieka (stopy, chcąc nie chcąc, są przez wielu ludzi bagatelizowane, czego dowodem jest zainteresowanie tą dyscypliną właśnie teraz, gdy jest na to czas), rozwój podologii został niemal zahamowany. Sama podologia jest jednak dziedziną znacznie starszą, sięgającą czasów starożytnych. Już wtedy bowiem wykonywano wszelkiego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne na stopach. Usuwano też odciski oraz kurzajki.
Jak wygląda badanie i jak właściwie się do niego przygotować?
Podobnie jak w każdej innej dziedzinie medycyny, wizyta u podologa rozpoczyna się od diagnozy. Specjalista ten prowadzi szczerą i otwartą rozmowę z odwiedzającym go pacjentem, mającą na celu zidentyfikowanie problemu i wstępne ustalenie jego przyczyn. Choć stopy nie należą do najbardziej skomplikowanych części ciała, jak widać po powyższej liście, mogą je trapić najróżniejsze dolegliwości, żadna z których nie należy do przyjemnych. Po zrobieniu wywiadu lekarz przechodzi do kolejnego etapu diagnostycznego, a zatem do właściwych oględzin i badania dotykowego. Bardzo często łączy obie te czynności z przygotowywaniem dokumentacji fotograficznej – ta będzie cenna przy stwierdzaniu postępu w leczeniu, ale też przy konieczności zasięgnięcia porady u innego specjalisty, któremu dostarczy dodatkowych informacji. Podologia bardzo często sięga po pokrewne dziedziny medycyny, w tym w szczególności po ortopedię i dermatologię. Po fazie diagnostycznej specjalista informuje pacjenta o jego dolegliwości, ale – jeżeli jest w stanie tego dokonać – wdraża leczenie oraz przepisuje odpowiednie leki, zależne od konkretnego schorzenia. Jeżeli chodzi o przygotowanie do wizyty, to nie należy do najbardziej skomplikowanych. Podologia nie wymaga bowiem od pacjenta czy to rozbierania się (poza, oczywiście, zdjęciem butów i skarpetek), czy też innych czynności mogących powodować u niego dyskomfort. Wystarczy więc, że zadbamy o podstawowe zasady higieny. Jeżeli jednak jesteśmy po ciężkim treningu lub dniu w pracy, nie musimy się przejmować – w każdym gabinecie podologicznym znajdziemy miejsce, w którym będziemy mogli odświeżyć stopy przed konsultacją albo zabiegiem.
Z myślą o kim powstała podologia?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, podologia jest dziedziną, która ma za zadanie diagnozowanie i leczenie chorób mających związek ze stopami. W związku z tym pozwala radzić sobie z tego typu dolegliwościami i powstała z myślą o osobach, które się z nimi zmagają. Po usługi podologa możemy jednak sięgnąć również w przypadku bardziej błahych spraw, które ciężko byłoby nazwać chorobami, a które potrafią być uporczywe i przeszkadzające w życiu codziennym. Podolog pomoże również wszystkim tym osobom, które nie do końca znają zasady związane z dbaniem o własne stopy, a czują, że mogliby zadbać o nie w sposób lepszy niż dotychczas.
Podsumowanie
Podologia jest dziedziną medycyny, która rozwija się w sposób bardzo dynamiczny – zwłaszcza w naszym kraju. Powstaje coraz więcej gabinetów podologicznych, które odwiedza mnóstwo osób i choć sam ten fakt może napawać smutkiem (bo sugeruje, ilu ludzi zmaga się z problemami związanymi ze stopami), może też wywoływać uśmiech. W końcu bez tychże gabinetów osoby cierpiące na dolegliwości mające związek ze stopami nigdy nie uzyskałyby pomocy. Jeśli i my zmagamy się z takimi dolegliwościami, nie wahajmy się zapisać na wizytę i zaangażować się w ich leczenie. Im prędzej to zrobimy, tym lepiej dla naszego zdrowia.