Rusztowania elewacyjne
Budownictwo

Rusztowania elewacyjne

Rusztowania elewacyjne służą do renowacji i renowacji elewacji budynków. Tworzą komfortowe i bezpieczne środowisko dla pracowników przy wykańczaniu elewacji na wysokościach. Rusztowanie elewacyjne jest praktycznie niezbędne do wykonywania okładzin, ociepleń, hydroizolacji, tworzenia systemów wentylacyjnych itp. Dzięki prefabrykowanej konstrukcji nie tylko pozwalają na swobodne poruszanie się po powierzchni roboczej, ale także przechowują niezbędne materiały budowlane i narzędzia. Zastosowanie wytrzymałych elementów oraz różnorodnych rozwiązań mocowań zapewnia ich odporność na obciążenia odkształcające oraz wszechstronność zastosowania.

Zastosowanie rusztowań elewacyjnych

Wykorzystanie rusztowań elewacyjnych rośnie z roku na rok, ponieważ ta pomoc do prac na wysokości zapewnia najbardziej efektywne i bezpieczne warunki pracy, zachowuje swoje właściwości użytkowe przez wiele lat, a przy tym jest relatywnie niedroga. Najczęściej rusztowania kupowane lub wynajmowane są do prostych prac elewacyjnych, prac remontowych oraz skomplikowanych prac remontowych. Jeśli chodzi o oblicówkę lub tynkowanie budynku (i inne podobne prace) kupują tanie rusztowania elewacyjne, najczęściej ramowe.

Rusztowanie elewacyjne składa się z następujących elementów:

  • rama.
  • drabina.
  • platforma.
  • przeszkoda.
  • kotwica.
  • regulowany spód.

Jakie są rodzaje rusztowań zewnętrznych?

Rusztowania elewacyjne
Rusztowania elewacyjne

W zależności od rodzaju i wysokości budynku, dla którego wymagane są prace elewacyjne, charakterystyka konstrukcyjna i sposoby mocowania rusztowań mogą się różnić. Zastosowanie niezbędnej konfiguracji pozwala na odpowiednie dopasowanie konstrukcji podczas montażu, tak aby zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki pracy dla personelu budowlanego.

Należy mieć na uwadze, że wybór tego czy innego rodzaju rusztowań elewacyjnych wpłynie na komfort i bezpieczeństwo pracowników, którzy będą wykonywać prace budowlane. Ponadto rodzaj konstrukcji ostatecznie determinuje koszt i termin realizacji projektu. Projekt konstrukcyjny i metody mocowania, które zapewniają możliwość montażu i regulacji rusztowania podczas montażu, zależą od wysokości budynku, powierzchni, na której prowadzone są prace, geometrii elewacji oraz wymagań dotyczących obciążeń.

Roboty budowlane z wykorzystaniem ramowych rusztowań elewacyjnych

W przypadku prac elewacyjnych stosuje się rusztowania elewacyjne ramowe. Najprostsza i najczęstsza konstrukcja typów ramek. Składa się z pionowych sekcji połączonych zaciskami poziomymi i ukośnymi. Najbardziej nadaje się do płaskich elewacji budynków o dowolnej wysokości i powierzchni. Rusztowania ramowe przeznaczone są do prac renowacyjnych i naprawczych ścian zewnętrznych budynków. Montaż i demontaż tego rusztowania jest bardzo szybki i łatwy. Istnieje również praktyka montowania rusztowań ramowych na specjalnych platformach wyposażonych w koła. W ten sposób osiąga się mobilność, a w niektórych przypadkach ta metoda poruszania się może zaoszczędzić znaczną ilość czasu i wysiłku.

Rusztowanie elewacyjne

Rusztowania zaciskowe są trudniejsze w montażu, ale wytrzymują zwiększone obciążenia i mogą być stosowane na wysokich elewacjach o różnej geometrii (łuki, wykusze, kopuły). Ten model dodaje wytrzymałości i jest szeroko stosowany do elewacji z cegły lub kamienia. Przy wyborze projektu rusztowania należy również wziąć pod uwagę jego koszt, który znacząco wpłynie na całkowity koszt projektu elewacji. Rusztowania zaciskowe są używane podczas pracy ze złożonymi obiektami, są instalowane nawet w najbardziej niedostępnych miejscach. Stosuje się je na przykład przy renowacji elewacji lub wieżowców, pomników, świątyń itp. Są to rurowe wielowarstwowe i wielosekcyjne konstrukcje metalowe, których wszystkie elementy są połączone za pomocą krętlików i ślepych zacisków. Inne rodzaje rusztowań elewacyjnych to: modele modułowe i rurowe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rusztowań elewacyjnych

Podejmując się wszelkiego rodzaju prac elewacyjnych, ważne jest, aby wybrać rusztowanie najbardziej odpowiednie dla danego projektu.

W tym celu musisz użyć następującego warunku:

  • Warunki montażu i demontażu rusztowań przyściennych zewnętrznych.
  • Rodzaj elewacji, konfiguracja powierzchni budynku.
  • Stopień obciążenia rusztowania, czyli parametry techniczne, jakie musi spełniać konstrukcja.
  • Szacowany czas budowy.
  • Rodzaj i jakość sprzętu łączącego stosowanego przy łączeniu poszczególnych części konstrukcji i schodów.
  • Jaki maksymalny ciężar musi wytrzymać konstrukcja (można wziąć pod uwagę cechy szczególne i ogólne).
  • Wysokość, na jakiej należy prowadzić prace elewacyjne.
  • Materiał konstrukcyjny (stal lub aluminium).

Po przeanalizowaniu swoich opcji pod kątem wszystkich kryteriów, będziesz mógł zakupić rusztowanie do elewacji, które zapewni najlepsze wskaźniki bezpieczeństwa i jakości pracy. Montaż rusztowania odbywa się najpierw wzdłuż elewacji budynku, a dopiero potem instalatorzy zaczynają zwiększać wysokość sekcji: w tym celu ramy są układane jedna na drugiej (rura do rury). Jednocześnie rama jest mocowana do ściany za pomocą kotew, dzięki czemu wielokondygnacyjna metalowa konstrukcja nie zawali się pod własnym ciężarem lub pod wpływem silnych wiatrów. Ponieważ rusztowania metalowe są podatne na korozję, konieczne jest pokrycie ich środkiem ochronnym, takim jak powłoka cynku lub proszkowej farby polimerowej.

Możesz również polubić…