Co to jest taping i jak wpływa na nasze ciała? Mięśnie ludzkie ciężko pracują każdego dnia, nawet gdy dana osoba nie jest aktywna fizycznie. Dzięki nim możemy poruszać się i podnosić ciężary. Co ważne, odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia i limfatycznego. Niestety ich częste rozciąganie lub kurczenie może prowadzić do urazów w postaci stanu zapalnego, któremu często towarzyszy ból. Taping to coraz popularniejszy sposób leczenia tego typu schorzeń, stosowany nie tylko przez sportowców, ale również przez wszystkich, którzy cenią sobie jego skuteczność.
Co to jest taping?
Taśma lub taśma sportowa lub taśma dynamiczna to metoda polegająca na przyklejaniu specjalnych taśm do określonych obszarów ciała. Dzięki niemu możesz zapobiegać wszelkiego rodzaju kontuzjom i redukować ból. Co ważne, terapia ta działa 24/7, jest bezpieczna i całkowicie bezbolesna. Nagrania wybierali często kontuzjowani zawodowi sportowcy, a także osoby nieuprawiające sportu. Plaster łagodzi ból pleców, przeciwdziała skurczom łydek i poprawia krążenie krwi. Taśma używana do naklejek sportowych jest bardzo elastyczna i wykonana z kleju bawełniano-akrylowego.
Nie powodują dyskomfortu, ponieważ są bardzo lekkie i cienkie. Co ważne, są to produkty oddychające. Ich największą zaletą jest to, że możemy je nosić przez kilka dni, a nawet tygodni do momentu odklejenia plastra. Ta intrygująca kuracja została opracowana przez japońskiego lekarza Kenzo Kase na początku lat 70-tych. Ogromną popularność zdobył dopiero w latach 90., a dziś dopiero zanika.
Jak działa taping?
Kompleksowo oklejaj wybrane partie ciała. Płytki te mogą wpływać między innymi na stawy, mięśnie i układ limfatyczny. Posiadają właściwości redukujące nieprzyjemne objawy związane z kontuzjami i chorobami. Nakładana na ciało taśma kinezjologiczna unosi naskórek, zwiększając przestrzeń między skórą a mięśniami oraz powięzią, która je otacza.
Wpływa to pozytywnie na funkcjonowanie układu limfatycznego. Krążenie limfatyczne jest wydajniejsze i widoczny jest naturalny drenaż limfatyczny, który zmniejsza obrzęki i wspomaga regenerację tkanek. Zmniejsza się nacisk na receptory odpowiedzialne za odczuwanie bólu, co jest dla nas mniej dotkliwe. Zmniejsza się również nadwrażliwość skóry na podrażnienia. Prawidłowo przyklejony plaster rehabilitacyjny poprawia napięcie mięśni, zmniejsza zmęczenie, zmniejsza skurcze mięśni i poprawia zakres ich ruchu. Ponadto metoda ta przywraca prawidłowe położenie powierzchni stawowych, poprawiając w ten sposób ich zdolności motoryczne.
Efekt dopasowania:
- zmniejszone uczucie ograniczenia zakresu ruchu kończyn,
- zmniejszyć napięcie mięśni i odciążyć,
- złagodzić ból pleców,
- zmniejszyć napięcie, zrelaksować się,
- zmniejszyć ból po zabiegu i kontuzji,
- łagodzi stany zapalne i bóle stawów spowodowane reumatyzmem,
- zapobiegają rozstępom,
- poprawić krążenie limfatyczne i krwi,
- zmniejszają ryzyko kontuzji stabilizując stawy i chroniąc ścięgna,
- wyeliminować uczucie ograniczenia zakresu ruchu kończyn,
- szybszy powrót do wykresu po ostatniej tabeli,
- zmniejsza ryzyko bolesnych skurczów u osób i sportowców w nocy.
Co ciekawe, wykazano również, że ta fizjoterapia wpływa na blizny. Badania wykazały, że pacjenci stosujący tę metodę zauważyli zmniejszenie swoich zrostów lub jamek. Plastry umieszczone na skórze uelastyczniają blizny, rozjaśniają je i zmniejszają przykurcze mięśni.
Kinesiotaping – popularna technika
Istnieje 6 różnych technik tapingu, które mają różny wpływ na funkcjonowanie organizmu.
- Mechaniczny – służy do poprawy stabilności i biomechaniki układu lokomocji,
- Przestrzeń – służy do odciążenia określonych obszarów tkanki,
- Powięź – wpływa na ruch powięzi,
- Funkcjonalny – do stymulacji sensorycznej, wspomaga ruchomość stawów,
- Circulation/Lymph – Wspomaga przepływ płynu limfatycznego z obszarów, w których ten płyn jest silnie nagromadzony do miejsc, w których go brakuje,
- Więzadła/ścięgna – zmniejszają obciążenie tych struktur
Kiedy warto stosować kinesiotaping?
Skromny plaster, który przykleja się do ciała, jest wystarczająco wszechstronny, aby pomóc wielu pacjentom. Ich ogromną moc można wykorzystać w prawie wszystkich chorobach i stanach zdrowia. Prace badawcze wykazały ich pozytywny wpływ na różne choroby.
Warto podkreślić, że są one całkowicie bezpieczne dla pacjentów. Taśma dynamiczna jest dobrym wsparciem doraźnym, choć należy pamiętać, jak ważne jest podjęcie właściwego leczenia przez fizjoterapeutę i lekarza. Taśmy dają natychmiastowe rezultaty, ponieważ następnego dnia po ich użyciu zauważamy poprawę.