Jak studiować aby zyskać to na czym nam zależy?
Edukacja

Jak studiować aby zyskać to na czym nam zależy?

W chwili obecnej na studia idzie większość. Jak studiować aby zyskać to na czym nam zależy? Porównując jeszcze kilkanaście lat temu, gdzie zainteresowanie nauczaniem wyższym było zdecydowanie mniejsze, w chwili obecnej posiadanie wykształcenia wyższego, nie jest niczym szczególnym. Ubiegając się o dane stanowisko w konkretnej branży, każdy niemal posiada ukończone studia. Ci, którzy mają wykształcenie średnie, odpadają już na starcie. Na początku studia licencjackie, potem studia magisterskie, a po drodze jeszcze studia podyplomowe? Ścieżek możliwości jest wiele i tak naprawdę od nas samych zależy to, jaką drogą pójdziemy, by w konsekwencji móc pracować tak jak chcemy i gdzie chcemy. 

Dlaczego ranga studenta mgr została tak drastycznie obniżona?

Po pierwsze należy skupić się na zasadniczym problemie, o jakim wspomnieliśmy powyżej. Dawniej jedna osoba na dziesięć szła na studia, uznawana była ona za kogoś, kto zrobi karierę, przed którą każde drzwi stać będą otworem. Dziś na dziesięciu, studia wybiera dziewięć osób. To sprawia, że status mgr nie ma tak naprawdę już żadnego znaczenia. Pracodawcy wybierając pracowników do pracy nie wiedzą, czy ten tytuł niesie za sobą ogrom wiedzy, czy jedynie zwykły papierek nie mający tak naprawdę większego znaczenia. Poszukujący pracowników częściej zwracają uwagę na ludzi, którzy ukończyli studia podyplomowe, bo one zdecydowanie bardziej dają studentom podstawy do tego, jak mają działać i funkcjonować w konkretnej branży, aby się w niej odnaleźć. Nie otrzymują oni zwykłej wiedzy ogólnej, ale umiejętności, które można wpleść w praktykę. Sama teoria to jedno, ale czy każdy umie ją wykorzystać? Niekoniecznie! Rekrutując pracowników nie zwraca się więc już uwagi na to, czy skończył studia, bo zazwyczaj skończyli je wszyscy ci, których CV znajduje się na biurku potencjalnego pracodawcy. Patrzy on na możliwości danej osoby i na to, czy będzie ona w stanie poradzić sobie w danym miejscu i w konkretnym zawodzie. 

Wybrać magisterkę czy podyplomówkę?

Jeśli ukończymy studia licencjackie mamy dwa wybory – kontynuować naukę na studiach II stopnia walcząc o tytuł mgr lub też postawić na studia podyplomowe, które kończą się otrzymaniem świadectwa ukończenia tej właśnie szkoły. Jeśli mielibyśmy wziąć pod uwagę możliwości, jakie można otrzymać po skończeniu jednej lub drugiej opcji, na pewno podyplomówka znacząco wychodzi na prowadzenie. Jeśli chodzi o magistra, po ukończeniu studiów licencjackich można iść dalej w kierunku, który obrało się na początku drogi, jeśli ten okazał się dobry, ale można również zdecydować się na zupełnie inną naukę, jeśli wcześniejsza decyzja nie była trafioną w dziesiątkę. Na takich jednak studiach nadal otrzymuje się czysto teoretyczną wiedzę. Oczywiście jest ona niezwykle ważna, ale nie daje studentom tych umiejętności, które dalej mogliby oni wykorzystać w swojej pracy na podjętym stanowisku. Jeśli zaś chodzi o studia podyplomowe tutaj zdobywa się szereg możliwości, które dalej można przełożyć na praktykę. To sprawia, że taka osoba zdecydowanie lepiej poradzi sobie na rynku i zdecydowanie szybciej będzie gotowa samodzielnie wykonywać powierzone jej zadania. 

Studia podyplomowe – uzyskanie specjalistycznej wiedzy 

Jak studiować aby zyskać to na czym nam zależy?Ludzie, którzy mają ukończone studia podyplomowe są bardzo cenieni przez pracodawców, szczególnie ze względu na to, że są oni odbierani jako osoby wykazujące się dużą chęcią do ciągłego rozwoju i poszerzania wiedzy. Zawsze dodatkowy dyplom jest krokiem do przodu, by móc zdobyć pracę marzeń lub rozwiązanie, dzięki któremu można stać się człowiekiem spełnionym zawodowo. Oczywiście decyzja o kontynuacji nauki nie należy do łatwych. Często trzeba przewartościować całe swoje życie, zrezygnować z jednego na rzecz czegoś innego. Jeśli w grę wchodzą studia podyplomowe nie wymagają one rezygnowania z pracy, bowiem odbywają się w trybie zaocznym. Wystarczy posiadać trochę wolnej gotówki i odrobinę czasu, by móc postawić na to, co najcenniejsze – na ciągły rozwój! Otrzymanie świadectwa ukończenia danej specjalizacji daje możliwość ubiegania się o stanowisko, na jakim nam zależy i na którym chcemy się sprawdzić. Jeśli takiego świadectwa nie posiadamy, mamy zdecydowanie mniejsze szanse, że uda nam się pokonać konkurencję i wyjść zwycięsko podczas procesu rekrutacji.

Wszystko jest w naszym rękach i tak naprawdę tylko i wyłącznie od nas samych zależy, jak będzie wyglądało nasze życie zawodowe. Jedni siedzą i narzekają, nie robiąc absolutnie nic ze sobą, inni z kolei działają i wciąż poszukują coraz to lepszych dróg, by móc być w takim miejscu w danym czasie, który okaże się być dla nich najlepszy i pod względem satysfakcji i pod względem samych finansów. Jeśli stoisz w miejscu i nic ze sobą nie robisz, a inni idą wciąż do przodu, pozostaniesz w tyle. Jeśli zaś będziesz działać i stawiać na rozwój poprzez na przykład studia podyplomowe będziesz mógł walczyć i pokonywać konkurencję udowadniając, że jesteś najlepszy. 

Możesz również polubić…