Ile za mycie elewacji
Usługi

Ile za mycie elewacji

Dbanie o wygląd zewnętrzny budynku, jest to obowiązek każdej wspólnoty mieszkaniowej oraz w zasadzie możemy powiedzieć, że każdego zarządcy jakiejkolwiek nieruchomości. Do grona tych osób zaliczają się również właściciele domków jednorodzinnych i chociaż, ciężko tutaj jest mówić o jakimś szczególnym obowiązku, w przypadku tej ostatniej grupy, to jednak faktem jest, że elewacja chociaż jest to element, który odświeżamy przeważnie rzadziej niż na przykład wnętrze naszego domu, jest to część domu, która również się brudzi i należy czasem ją umyć oraz w niektórych przypadkach również odmalować. Bardzo często próbujemy podjąć się tego typu zadań samodzielnie, ale czasami chcielibyśmy zlecić taką pracę w firmie, która wykona to za nas. Za chwilę zastanowimy się ile za mycie elewacji oraz czy faktycznie, lepiej jest to zlecić firmie zewnętrznej, czy możemy wykonać tego typu prace samodzielnie.

Ile może wynieść koszt mycia elewacji?

Ile za mycie elewacji

Na początku przejdziemy sobie do najważniejszych konkretów, czyli ile tak naprawdę może nas kosztować mycie elewacji. Jeżeli chodzi o rynek nieruchomości oraz usług związanych z myciem elewacji, to jak się okazuje nie ma tutaj oczywiście jednej uregulowanej stawki. Najczęściej stawki te mieszczą się w przedziale od 3 do 15 zł za metr kwadratowy umytej elewacji. Jak widać rozbieżność tutaj jest dość duża i może ona oczywiście wynikać z wielu powodów. Przyjrzyjmy się zatem temu tematowi. 

Dość istotną sprawą, która ma wpływ na koszt mycia elewacji, jest poziom zabrudzenia oraz to, jakimi metodami elewacja będzie myta. Oczywiście metoda, za pomocą której będziemy myć elewację ma również wpływ na efekt końcowy. Bardzo często zdarza się tak, że dla przykładu chcielibyśmy umyć elewację, ale niekoniecznie po tym procesie chcielibyśmy ją ponownie odmalować. Wówczas najczęściej jest obowiązkowe użycie chemii, która będzie elewacje nam bardzo dobrze doczyszczała. W opozycji do tej metody jest na przykład mycie elewacji, które ma na celu tylko i wyłącznie jej odtłuszczenie i przygotowanie tej powierzchni pod ponowne malowanie. Czyszczenie takiej elewacji jest zdecydowanie tańsze. Jednym z czynników, który również może mieć wpływ na cenę mycia elewacji jest to, jaką elewacje będziemy mieli do czyszczenia. W zależności od tego jaki jest położony tynk oraz w jakim jest stanie, ma to również swoje przełożenie na cenę.

Mycie, czy innego rodzaju metody?

Czasami możemy wpaść na pomysł, że zamiast mycia elewacji, możemy zastosować inne metody, które mają na celu oczyszczenie powierzchni. Do takich metod może na przykład należeć piaskowanie, lub na przykład sodowanie. W przypadku pierwszej wymienionej metody, musimy tutaj powiedzieć, że nie zawsze może ona zostać zastosowana, ponieważ jest to metoda stosunkowo inwazyjna. Czyszczenie za pomocą piasku elewacji, może się odbywać na przykład w takiej sytuacji, kiedy elewacją jest po prostu kamienna płyta, która nie jest pokryta żadnego rodzaju tynkiem oraz nie jest pokryta również żadnego rodzaju farbą. W takiej sytuacji możemy faktycznie pokusić się po prostu o piaskowanie. Jest to na pewno wówczas metoda, która da szybsze i lepsze efekty niż mycie, nawet z użyciem środków chemicznych. Drugą metodą, która była wymieniona jest to metoda zdecydowanie bardziej łagodna niż piaskowanie i ma ona zdecydowanie szerszy zakres zastosowań. Może być stosowana w niektórych przypadkach również do tynków położonych na elewację. Niestety tutaj dość często odstraszającym czynnikiem jest cena wykorzystania tej metody. Sodowanie jest kilkukrotnie droższe niż piaskowanie i niestety, cena za sodowanie 1 m kwadratowego elewacji, najczęściej zacznie się właśnie od 15 zł w górę.

Czy możemy samodzielnie wykonać mycie elewacji?

Bardzo często pojawia się pytanie, czy moglibyśmy samodzielnie umyć elewację. Tego typu działalność ma przede wszystkim na celu redukcję kosztów, które poniesiemy, jeśli zlecimy tego typu zadanie w firmie zewnętrznej. Odpowiedz na to pytanie oczywiście nie jest jednoznaczne. Przede wszystkim wiele tutaj zależy od tego, jakie mamy możliwości na przykład sprzętowe, czy już posiadamy odpowiednią myjkę ciśnieniową, za której pomocą będziemy myli elewacje, czy będziemy musieli na przykład ją kupić. Jeżeli się okaże, że będziemy musieli kupić taką myjkę, to już sam zakupu myjki ciśnieniowej, w wielu przypadkach może być porównywalny z ceną zlecenia mycia elewacji w firmie zewnętrznej. Jeżeli jeszcze mogłoby się okazać, że taka myjka ciśnieniowa przyda nam się również do innych czynności, to takie rozwiązanie niekoniecznie musi być takie złe, jednak oczywiście nie zawsze tak jest. Musimy również pamiętać, że aby umyć dobrze elewację i jej przy okazji nie zniszczyć, musimy posiadać odpowiednią wiedzę, zarówno odnośnie do tego jaką posiadamy elewacje, jak i odnośnie do tego, jaką możemy stosować lub jakiej nie powinniśmy stosować chemii. Dodatkowo musimy wiedzieć na przykład, jak ciśnieniem i jakim strumieniem, taką elewacje powinniśmy umyć. Jeżeli takiej wiedzy nie posiadamy, możemy tak naprawdę wpędzić się tylko w jeszcze większe koszty, niż jakbyśmy zatrudniali firmę zewnętrzną.

Możesz również polubić…