Jak samodzielnie założyć sklep internetowy
Usługi Marketing i reklama

Jak samodzielnie założyć sklep internetowy

Zajmujesz się rękodziełem i chcesz zacząć sprzedawać swoje produkty? A może masz w głowie inny plan dotyczący otworzenia niewielkiego sklepu? Początki mogą być trudne, zwłaszcza kiedy nie posiadasz kapitału, który możesz przeznaczyć na wynajem lokalu. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie otworzenie sklepu internetowego, którego koszty są o wiele niższe niż te związane z otwarciem punktu stacjonarnego. Dodatkowo dzięki takiej formie sklepu jesteś w stanie dotrzeć do większej ilości klientów – gdyż nie masz ograniczeń związanych z lokalizacją. Jak samodzielnie założyć sklep internetowy: od czego zacząć? Jak stworzyć własny sklep internetowy od zera? Na co należy zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te, i inne nurtujące Cię pytania, poznasz po przeczytaniu poniższego artykułu.

Analiza rynku i wybór produktu

Zanim przystąpisz do prac związanych z zakładaniem własnego sklepu, najpierw dokładnie zbadaj rynek i przeanalizuj jakich produktów potrzebują klienci. Może okazać się bowiem, że produkt, który zamierzasz sprzedawać nie będzie opłacalnym biznesem i poniesiesz jedynie straty. Staraj się dostosować do nisz rynkowych – chociaż nie jest to łatwe, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy mamy pełno sklepów oferujących różnego rodzaju produkty po bardzo atrakcyjnych cenach. Kiedy jednak znajdziesz już produkt, który chcesz sprzedawać i wiesz, że znajdzie sią na niego zapotrzebowanie, to możesz przechodzić do dalszych kroków. W pierwszej kolejności ustal nazwę sklepu – musi być ona chwytliwa i łatwa do zapamiętania – tak, aby klienci mogli w łatwy sposób przekazywać sobie informacje o niej. Kiedy będziesz już w posiadaniu pomysłu na produkt oraz wymyślisz idealną nazwę możesz przejść do następnego etapu – jakim jest stworzenie strony. Początkujący użytkownicy, których ograniczają środki finansowe, zazwyczaj korzystają z gotowych platform – na których za niewielką opłatą mogą założyć własny sklep.

Wybór platformy i projekt strony

Sklep internetowy można założyć poprzez zbudowanie własnej strony – do tego celu najczęściej potrzebne jest zatrudnienie informatyka, który to za nas wykona. Czynność ta wiąże się jednak z dodatkowymi, często nie małymi, kosztami. Co zrobić kiedy nie mamy funduszy na takie działanie i chcemy otworzyć swój własny sklep internetowy samodzielnie? Czy to w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak. Kiedy nie posiadasz dużego kapitału początkowego to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z platform oferujących założenie sklepu internetowego. Tego typu platformy z reguły zajmują się także projektowaniem stron – dzięki czemu nie będziesz musiał zatrudniać grafików, aby Twój sklep stał się przyjaznym miejscem dla klientów. Otworzenie sklepu za pomocą platformy internetowej odbywa się zazwyczaj w kilku prostych krokach – z czego każdy jest dokładnie opisany. Każdy, kto miał chociaż trochę styczności z Internetem poradzi sobie z tym bez problemu.

Dostawa i płatności

Jak samodzielnie założyć sklep internetowyBardzo ważne jest także, aby dostosować metody płatności oraz sposób dostawy do potrzeb naszych klientów. Bardzo dużo osób ceni sobie obecnie dostawy do punktów odbioru, gdyż wygodnie jest z nich odebrać paczkę w dowolnym momencie. Jeżeli nie dasz klientom takiej możliwości, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zrezygnują z zakupu na rzecz innego sklepu internetowego – który taką właśnie opcję posiad. Klient lubi mieć wybór, dlatego też istotne jest dodanie co najmniej kilku form płatności, takich jak np.: BLIK, PayPal, karta płatnicza, przelew czy też zapłata gotówką przy odbiorze. Jeżeli nie dostosujesz się do wymagań konsumentów i nie zapewnisz im wyboru w obu tych aspektach, to możesz stracić duże grono klientów – którzy byli potencjalnie zainteresowani kupnem Twoich produktów. Takie właśnie kwestie, które mogłyby wydawać się najmniej istotne, są bardzo ważne z punktu widzenia odbiorcy. Zakładając własny sklep internetowy musisz postawić się po stronie nabywcy i zastanowić się, czego Ty sam oczekiwałbyś od dobrego sklepu internetowego.

Reklama dźwignią handlu

Samo założenie sklepu internetowego, i wystawienie w nim nawet najlepszych produktów, wcale nie gwarantuje sukcesu. Jednym z najważniejszych aspektów jest reklama. To ona powoduje, że konsumenci dowiadują się o naszym sklepie, to dzięki niej informujemy klientów o tym, jakie produkty mogą u nas zakupić. Jak zrobić dobrą reklamę? Otóż nie jest to wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Jeżeli posiadasz konta w mediach społecznościowych, które cieszą się dużym zainteresowaniem to możesz umieścić w nich link do swojego sklepu lub dodać post, w którym zachęcisz do zakupu Twoich produktów. Możesz również zainwestować w kampanię reklamową np. na Facebooku lub Instagramie. Jak zrobić dobrą reklamę? Konsumenci zwracają uwagę przede wszystkim na chwytliwe hasła lub modne w obecnym okresie działania i slogany. Aby Twoja reklama miała siłę przebicia musisz zapoznać się z obecnymi trendami – zwłaszcza tymi panującymi wśród młodych ludzi, bo to oni w głównej mierze są odbiorcami reklam internetowych, i dostosować swoje hasło reklamowe do nich.

Możesz również polubić…