Wykorzystanie dronów w ochronie
Technologia

Wykorzystanie dronów w ochronie

Wykorzystanie dronów w ochronie – drony stają się coraz bardziej popularne. Nie jest to jednak zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak dużą przewagę możemy wyróżnić to rozwiązanie. Okazuje się, że małe statki bezzałogowe również z powodzeniem mogą być wykorzystywane do celów bezpieczeństwa. Jednak wiele osób nie doceniło technicznych możliwości tak zaawansowanego urządzenia.

W jaki sposób drony są wykorzystywane do zapewnienia bezpieczeństwa? Na jakie aspekty powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Jakie ograniczenia należy wziąć pod uwagę? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższych artykułach, które z pewnością rozwieją wątpliwości czytelników.

Zastosowanie dronów w ochronie

Wykorzystanie dronów w ochronie
Wykorzystanie dronów w ochronie

Jednym z zastosowań dronów jest patrolowanie z powietrza. Jeśli zainstalujemy kamerę na statku bezzałogowym, to możemy szybciej i dokładniej monitorować relatywnie duży obszar. Decydując się na obsadzenie pracownika nie możemy osiągnąć takiego efektu. Jeśli obszar jest patrolowany przez ogólne służby bezpieczeństwa, zrozumiałe jest, że wysokiej jakości kamera termowizyjna byłaby skuteczna w wykrywaniu intruzów, którzy mogliby wkraść się niezauważeni. Co ciekawe, popularne są również wirtualne patrole, polegające na zdalnym łączeniu się z celami za pomocą strategicznie rozmieszczonych kamer. Jednak drony mogą kontrolować niemal każde miejsce, co czyni je jeszcze bardziej popularnymi. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że statki bezzałogowe mogą być wyposażone w głośniki, które umożliwiają komunikację na odległość. Co więcej, wzywa intruzów do opuszczenia chronionego obszaru. Obrazy odebrane z kamer trafią do stacji monitoringu – a następnie zostaną poddane analizie. W przypadku naruszenia procedur bezpieczeństwa pracownicy niezwłocznie podejmą odpowiednie działania.

Monitoruj trudno dostępne miejsca

Niektóre lokalizacje są tak skonstruowane, że nie mogą być monitorowane przez stałe kamery. W tym kontekście drony są uważane za niemal niezastąpione. Warto podkreślić, że stosunkowo szybko można je zdiagnozować, jeśli dany obszar zawiedzie. Wszelkie potencjalnie niebezpieczne zdarzenia będą widoczne na obrazie, który uzyskamy za pomocą specjalistycznej kamery termowizyjnej. Warto zauważyć, że monitorowanie trudno dostępnych obszarów za pomocą pojazdów bez kierowcy ma również charakter zapobiegawczy. Jest to rozwiązanie powszechnie uważane za skuteczniejsze od tradycyjnych aparatów stałoogniskowych.

Możliwa weryfikacja alarmu

Za pomocą dronów możliwa jest również weryfikacja zasadności danego alertu. Kamery na statku bezzałogowym mogą natychmiast sprawdzić, czy zdarzenie alarmowe jest zasadne. Jeśli intruz wejdzie na chroniony obszar, operator danego drona jest w stanie prześledzić jego prawdopodobną drogę. Dodatkowo centralę można niemal natychmiast powiadomić – a następnie podjąć działania, aby zmaksymalizować bezpieczeństwo terenu i osób w okolicy. Jak można wywnioskować, możliwość weryfikacji alertów za pomocą drona jest bardzo przydatna.

Sprawdź ilość towaru

Czasami drony pozwalają też kontrolować ilość ładunku. Ale jak to możliwe? Otóż ​​wyposażając tego typu sprzęt w dedykowane kamery jesteśmy w stanie wykonywać loty kontrolowane nad obiektami, w których składowany jest ładunek. Towar wyceniany jest niemalże natychmiastowo – dają one ilościowy obraz stanu w porównaniu do stanu z dnia poprzedniego. Pamiętajmy, że niektóre towary nie są składowane w pomieszczeniach zamkniętych. Najlepszymi przykładami są węgiel i stal. Te zasoby mineralne są potencjalnie atrakcyjnym łupem dla grup przestępczych, które chcą się nielegalnie wzbogacić.

Ograniczenia związane z bezpiecznym wykorzystaniem dronów

Wykorzystanie dronów w ochronie jest nadal stosunkowo szerokie. Jednak w tym momencie powinieneś mieć świadomość, że te urządzenia mają pewne ograniczenia, które czynią je mniej użytecznymi. Przede wszystkim nie możemy zapominać, że średni czas lotu drona to 20-30 minut. W niektórych przypadkach znacznie ogranicza to możliwości. Nie zmienia to jednak faktu, że trudność ta ma charakter przejściowy. Ponadto nowoczesne modele wydłużają czas lotu do godziny. Coraz popularniejsze stają się również modele z silnikami spalinowymi lub hybrydowymi. Niestety wiążą się one ze stosunkowo wysokimi kosztami – nie każda firma może sobie na nie pozwolić. Z ciekawości warto wspomnieć, że w niektórych przypadkach dron się nie porusza, tylko długo pozostaje w jednej pozycji. Urządzenie można wtedy podłączyć do stałego źródła zasilania.

Możesz również polubić…