Drzwi z elektrozamkiem - wybór i montaż
Wnętrze

Drzwi z elektrozamkiem – wybór i montaż

Drzwi z elektrozamkiem – wybór i montaż – każdy chciałby się czuć w pełni bezpiecznie i komfortowo we własnym domu. Niestety spokój ten może zburzyć wiele czynników. Na przykład włamywacze, którzy nie okradaj nas tylko i wyłącznie z dóbr materialnych, ale także z poczucia bezpieczeństwa we własnych czterech ścianach, które powinny być dla każdego azylem i miejscem, gdzie wypoczywa i regeneruje siły z dala od stresu i nieprzyjętych sytuacji. Na rynku istnieje bardzo wiele rozwiązań, które umożliwiają zabezpieczenie się przed wejściem do domu lub mieszkania typowanych osób.

Wszelkiego rodzaju drzwi antywłamaniowe czy też podwójne zamki ryglowe, to tylko jedne z przykładów. Jednak wraz z rozwojem elektroniki coraz częściej można spotkać w wielu domach drzwi zewnętrzne z elektrozamkiem. Takie rozwiązania sprawdzają się nie tylko jako zabezpieczenie przed włamywaczami, ale także dają możliwość doskonałej kontroli dostępu do poszczególnych pomieszczeń, poprzez ustalanie harmonogramów i godzin otwarcia.

Rodzaje drzwi zewnętrznych z elektrozamkiem

Drzwi z elektrozamkiem - wybór i montaż

Na rynku można spotkać wiele rodzajów drzwi zewnętrznych z elektrozamkiem. Niektóre z nich mogą być wyposażone w dodatkowe jednostki sterujące, które umożliwiają ich programowanie bez użycia komputera. W trakcie programowania ustala się na przykład godziny, w których drzwi mają pozostać otwarte, a w których nikt nie może ich otworzyć, lub otwarcie ich możliwe jest jedynie za pomocą danej metody, która jest zależna w głównej mierze od zastosowanego rozwiązania. Rozwiązaniami tymi mogą być między innymi:

Drzwi zewnętrzne z elektrozamkiem chipowym – w tym rozwiązaniu drzwi zewnętrzne można otworzyć jedynie za pomocą specjalistycznego klucza piórowego, w którego główce zatopiony został chip elektroniczny. Chip ten po włożeniu do specjalistycznego gniazda wysyła impuls do zamka, jeśli impuls dotrze i zostanie zidentyfikowany, zapala się najczęściej dioda, która sygnalizuje możliwość otworzenie drzwi za pomocą przekręcenia klucza w zamku. Innym rozwiązaniem chipowym jest to. Które po podejściu do drzwi sprzęga się z zamkiem i umożliwia otwarcie drzwi bez konieczności użycia do tego dodatkowych elementów takich jak na przykład klucz.

Drzwi zewnętrzne z elektrozamkiem na kartę magnetyczną – to rozwiązanie umożliwia zamykanie i otwieranie drzwi za pomocą specjalnej karty magnetycznej. Przy tej metodzie opcjonalnie stosowana jest możliwość otwarcia drzwi na przykład za pomocą klawiatury, co daje o kilkustopniowej obsłudze. Rozwiązanie to jest o tyle wygodne, że w przypadku zagubienia karty nie trzeba wymieniać całego zamka, a jedynie usunąć kod karty z systemu i przypisać w nim nową kartę zastępczą. Takie zamki mogą także posiadać wyświetlacz z diodami, który pokazuje czy dana karta posiada upoważnienie do otwarcia danych drzwi poprzez sygnalizację w kolorze zielonym lub czerwonym.

Drzwi zewnętrzne z elektrozamkiem sterowane telefonem – takie zamki umożliwiają zdalne sterowanie otwieraniem i zamykaniem drzwi. To rozwiązanie jest niezwykle przydatne w przypadku, kiedy domownicy są na co dzień na tyle rozgarnięci, że zdarza im się nie zamykać drzwi. Także posiadaczom dzieci z pewnością rozwiązanie to przypadnie do gustu. W końcu nie rzadką sytuacją jest zapomni ono kluczy od domu lub skończy wcześniej zajęcia i czeka pod domem przy zamkniętych drzwiach. W takich sytuacjach wystarczy jedynie zdalnie wysłać sygnał do zamka, aby drzwi zostały otwarte. Drzwi zewnętrzne z elektrozamkiem o różnych trybach pracy w tym przypadku najczęściej zamek pracuje w dwóch trybach. Dzień i noc. W trybie nocnym drzwi o określonej godzinie są automatycznie zamykane wraz z ryglowym zamkiem. Natomiast w trybie dziennym drzwi, zamykają się wyłącznie na jeden zamek.

Drzwi zewnętrzne z elektrozamkiem biometrycznym – to rozwiązanie należy do jednego z najnowocześniejszych. Do otwarcia drzwi w jego przypadku jest najczęściej używany odcisk palca. Jednak alternatywnie montowana jest także klawiatura, która po wpisaniu kodu umożliwia otworzenie domu. Standardowe dostępne na rynku zamki biometryczne potrafią zapamiętać nawet do stu odcisków palca. Dodatkowo umożliwiają one ustalanie terminarza, w którym to tylko w danym dniu tygodnia dany odcisk palca otworzy drzwi. Takie rozwiązanie jest niezwykle przydatne w szczególności, jeśli na przykład korzystamy z usług osoby sprzątającej.

Zasilanie awaryjne

Decydując się na drzwi z elektrozamkiem, należy zawsze pamiętać o wykonaniu zasilania awaryjnego. W końcu nie rzadkością są przerwy w dostawach prądu, zwłaszcza w okresach burzowych. Brak zasilania awaryjnego mógłby doprowadzić do braku dostępu do własnego domu. W końcu elektrozamki są zasilane właśnie poprzez prąd. Awaryjne zasilanie może być realizowane w prosty sposób poprzez umieszczenie w obwodzie akumulatora, który w przerwach w dostawach prądu podtrzyma napięcie i pozwoli w pełni korzystać z elektrozamka. Rozwiązaniem zastępującym zasilanie awaryjne jest także ustawienie elektrozamka w taki sposób, aby w momencie braku napięcia, umożliwiał on otworzenie drzwi na przykład za pomocą tradycyjnego klucza.

Możesz również polubić…