Czy okna dają ciepło?
Budownictwo Wnętrze

Czy okna dają ciepło?

Czy okna dają ciepło? Okna nie tylko mogą, ale powinny dawać ludziom ciepło. To nie tylko przezroczysta tafla szkła, przez którą widzimy świat, światło słoneczne wpadające do pomieszczenia w ciągu dnia, a nocą światło księżyca i gwiazd. Przez tradycyjne okna z czasów PRL-u z mieszkań i domów ucieka dużo cennego ciepła. Wynika to m.in. z wadliwej stolarki okiennej. Obecnie stolarka okienna jest szczelna, a okna trzyskrzydłowe dodatkowo docieplone.

Co sprawia, że ​​okna są wysoce izolowane?

Przyjrzyjmy się starym oknom z ubiegłego wieku. Przymocowali szyby do drewnianej ramy za pomocą glinianej szpachli, która po nałożeniu na styk między szybą a ramą z plastycznej masy zmienia się w twardą substancję. W tych miejscach działa jak pieczęć. Jest również zaprawą mocującą, dzięki której szkło dobrze przylega do okuć. Zazwyczaj skrzydła mają tylko jedną szybę. Dlatego skrzydła są dwupłatowe, a między nimi jest około 10 centymetrów przestrzeni. W tę przestrzeń umieszcza się szmaty lub watę, aby dodatkowo uszczelnić okno.

Cegły mają podwójne szyby, a także używają szpachli jako kleju. Odległość między jednym kawałkiem szkła a drugim wynosi jeden centymetr, ponieważ jest on nieruchomy. Różnica między starymi oknami drewnianymi a nowymi oknami drewnianymi (plastikowymi i drewnianymi) polega na tym, że teraz zamiast szpachli stosuje się dobrej jakości uszczelkę gumową lub silikonową. W XX wieku przestrzeń między szybami wypełniano zwykłym powietrzem. Teraz zostały one zastąpione innym gazem o lepszej izolacji.

Jakiego gazu używają obecne okna zamiast powietrza?

Między szybami skrzydła nie ma zwykłego powietrza. Tam jest argon. Gaz obojętny zwiększający izolacyjność termiczną o 30%. Okna pojawiające się na rynku mają nie tylko dwie szyby, ale aż trzy. Zapewnia to większy komfort. Latem okna nie nagrzewają się, więc nie odczuwamy takiego upału jak w salonie. Jednak zimą ciepło nie ucieka przez okna. Oszczędzamy w ten sposób pieniądze na ogrzanie domu czy mieszkania.

Nowoczesne okna z https://okna-szczecin.com.pl/ posiadają dodatkowe szyby. Odmian jest wiele i zgodnie z naszymi potrzebami możemy zamówić taką, która najbardziej nam odpowiada. Wyróżniamy je np. te, które są mniej lub bardziej dźwiękoszczelne. Jeśli mieszkamy w spokojnym miejscu, nie musimy montować typowych wygłuszeń, bo nie ma takiej potrzeby. Tym bardziej, że ten drugi jest nieco droższy. W miastach, w których poziom decybeli jest wysoki także w nocy, najlepiej sprawdzą się okna dźwiękochłonne.

Czy warto montować okna z podwójnymi szybami?

Wielu użytkowników decyduje się na tak zwane pakiety szyb z podwójnymi szybami. Pakiet składa się z kilku szyb w jednym skrzydle. Zwykle 2-3 filiżanki. W komorze, przestrzeni między szklanymi płytkami, znajduje się argon. Pakiet szklany jest łączony ze sobą. Na przykład, jeśli jedna z nich pęknie, należy natychmiast wymienić cały pakiet szybowy, aby izolacyjność termiczna była nadal wysoka. Wstawienie brakujących szyb w sposób amatorski zmniejszy izolację, ponieważ w jednej lub tylko jednej przestrzeni brakuje argonu (gdy mamy do czynienia z pakietem dwóch szyb zamiast trzech).

Tłuczenie takich okien było rzadkością, ponieważ były one bardziej odporne na uderzenia i uderzenia niż szkło komunistyczne. Warto wymienić stare okna na nowe z podwójnymi szybami. Zmniejszy to zużycie paliwa wykorzystywanego do ogrzewania naszych domów i będzie nam cieplej. Upewnij się, że zainstalowano wentylację. Zawsze wietrz pomieszczenie. Nie bój się wycieków ciepła. Ogrzane ściany nie stygną tak szybko i mogą zastąpić zużyte powietrze świeżym powietrzem w ciągu 5 minut od otwarcia okna

Nietypowe okna, czyli co?

Czy okna dają ciepło?
Czy okna dają ciepło?

Tradycyjnie montujemy okna prostokątne, ale mogą Cię zainteresować łukowate i zaokrąglone kształty. Producenci okien są w stanie wykonać dla nas okna o odpowiednim rozmiarze i kształcie w indywidualny sposób. Wszystko, co musisz zrobić, to wykonać odpowiednie pomiary. Aby dopasować okno do otworu okiennego, warto zlecić fachowcowi wykonanie pomiarów. Unikniemy wtedy błędów obliczeniowych, a montaż gotowego modelu przebiegnie sprawnie i szybko.

Pięknie zaprojektowane domy uwielbiają mieć nietypowe okna. Szklane panele i ramy okienne o różnych kształtach sprawią, że nasz dom będzie wyjątkowy i bardzo urokliwy. Oczywiście musimy liczyć się z wyższymi kosztami serwisu, gdyż nietypowa stolarka okienna wymaga specjalnego traktowania podczas produkcji, zakładania szyb na ramy, a następnie mocowania ich do ściany. Efekt jest uderzający, gdy patrzymy przez skośne okna lub przez okrągłe lub trapezowe okna, półkoliste okna, zaokrąglone krawędzie itp.

Okna dachowe wymagają szczególnej uwagi

Okna na poddaszu znajdują się ukośnie lub poziomo i muszą być wzmocnione, aby nie pękały podczas ulewnego deszczu i gradu. Mają na nie również wpływ drzewa łamiące gałęzie podczas silnych wiatrów. Takie rzeczy trzeba przewidzieć i zamontować szczególnie mocne szkło nietłukące. Warto stosować okna takie, jakie są stosowane w kabinach samolotów. Jest to panel z tworzywa sztucznego odporny na wysokie ciśnienie i uderzenia.

Możesz również polubić…