Lombard a laptopy, czy to się opłaca?
Usługi

Lombard a laptopy czy to się opłaca?

Lombard to ciekawa formuła, która pozwala na szybkie uzyskanie gotówki poprzez pożyczkę pod zastaw. W przypadku prawidłowego funkcjonowania jest to instytucja, która przynosi korzyści każdej ze stron. Samo uzyskanie pieniędzy nie jest trudne i nie wymaga to załatwiania dużej ilości formalności. Jest to zastąpione poprzez zabezpieczenie lombardu właśnie dzięki zastawionemu przedmiotowi. Lombard a laptopy czy to się opłaca? Co jest najchętniej przyjmowane przez te miejsca jako formę zabezpieczenia? Do tej kategorii należą przede wszystkim: biżuteria, dzieła sztuki czy elektronika.

Oczywiście są to tylko przykłady, gdyż popularne są również choćby rowery, skutery, zegarki, a i tak nadal są to tylko przykłady. W artykule zastanowimy się przede wszystkim nad wartością laptopa w lombardzie. Wcześniej jednak zostanie omówiona sama forma działania tych instytucji.

Jak działa lombard?

W lombardzie możemy dokonać pożyczki. Najważniejsze jest to, że nie wymaga to dużej ilości formalności, które przedłużałyby cały proces. Pożyczka jest udzielana praktycznie od ręki. Jest to niezwykle popularna forma i w dużej mierze konkurencyjna wobec banków. Zazwyczaj jednak dotyczy operowania na niższych kwotach (chociaż nie musi tak być w każdym przypadku). Pożyczka pod zastaw sprawia, że my dostajemy oczekiwaną gotówkę, a właściciel lombardu przejmuje na pewien czas przedmiot, który stanowi dla niego gwarancję pomyślności transakcji. Oczywiście cena przedmiotu musi być zaniżona, żeby to w ogóle miało sens, ponieważ właściciel tego typu instytucji musi później sprzedać, a więc to na nim ciąży presja. Ile czasu mamy na oddanie pieniędzy i odzyskanie zastawionego przedmiotu? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż to zależy od ustaleń udzielającego gotówki. Najczęściej czas ten wynosi około miesiąca.

Elektronika w kontekście lombardów

Artykuł dotyczy przede wszystkim skupu laptopów. Elektronika stanowi atrakcyjną formę dla lombardu, ponieważ wyróżnia się wysoką popularnością, a więc daje właścicielom stosunkowo dużą gwarancję. Występują jednak problemy w związku z tą formą. Przede wszystkim elektronika dość szybko traci na wartości. Jednocześnie o ile w przypadku dzieł sztuki zwykle nie ma problemów z użytkowaniem, z elektroniką jest inaczej. Wykorzystanie jej przez biorącego pożyczkę wiąże się od razu z obniżeniem jej ceny. Również rozwój technologiczny sprawia, że niektóre przedmioty powinny zostać stosunkowo szybko sprzedane, gdyż kilkumiesięczna przerwa to wzmacnianie konkurencyjności na rynku, wychodzenie nowych modeli. Z elektroniką występują więc pewne problemy, co nie zmienia faktu, że skup laptopów nadal jest atrakcyjną formą dla każdej ze stron.

Jakie są ceny używanych laptopów?

Rozwój technologii jest błyskawiczny, ale ceny laptopów tak naprawdę nie zmieniają się bardzo dynamicznie. Ile kosztuje używany laptop? To oczywiście zależy od jego możliwości. Podstawowymi parametrami, które wpływają na jego cenę, są: procesor, pamięć podręczna RAM oraz pojemność dysku. Oprócz tego oczywiście stan techniczny oraz różnego rodzaju parametry fizyczne. Właśnie strona wizualna jest jedną z determinujących cenę całego sprzętu. Laptopy z niższej półki po użytkowaniu najczęściej sprzedawane są za jakieś 700-1400 zł. Jest to szeroki przedział, który dotyczy przede wszystkim sprzętu, który w sklepach kosztuje około 2000 zł.

Laptopy w kontekście lombardów

Po pierwsze oczywiście cena laptopa w przypadku, gdy chcemy uzyskać pożyczkę, musi być niższa niż jego rzeczywista wartość. To oczywiste, że lombard musi zarobić, ponieważ bierze na siebie odpowiedzialność. Po drugie skup laptopów w lombardzie może być bardzo korzystny, gdyż z punktu widzenia tej instytucji jest to jedynie zabezpieczenie długu. Jest to więc dość problematyczne i zajmujące miejsce. Ostatecznie skup laptopów w lombardzie sprawia, że możemy dokonać zakupu taniego sprzętu. Jak taniego? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Czasem możemy nawet ustrzelić takie perełki jak sprzęt za ponad 5000 zł sprzedawany za mniej niż 1000 zł. Ostatecznie jednak trzeba policzyć procent w stosunku do używanego sprzętu (oczywiście czas użytkowania jest już różny, ale możemy to sprawdzić choćby po serii procesora). Ostatecznie w przypadku lombardów możemy nastawiać się, że kupimy laptopa za kilkaset złotych. Oznacza to bardzo korzystną cenę i tutaj warto zwrócić uwagę na dodatkowe kwestie. Laptop o metalowej obudowie może być bardziej odporny na uderzenia niż nowy, ale wykonany z plastiku. Również staranność wykonania niejednokrotnie bywa lepsza właśnie w przypadku starszego sprzętu. To również sprawia, że skup laptopów może być tak atrakcyjny. Jeśli sami chcemy uzyskać gotówkę, mając laptopa, mamy sprzęt, który cieszy się dużym zainteresowaniem w lombardach.

Podsumowanie

Lombardy stanowią bardzo ciekawą formę działalności, która pozwala zarówno na zakup tanich przedmiotów, jak i na uzyskanie gotówki poprzez pożyczkę pod zastaw. To dobre połączenie, które sprawia, że są to instytucje wszechstronne. Skup laptopów daje szansę na zakupienie taniego sprzętu. Z drugiej strony laptop stanowi ciekawe zabezpieczenie pożyczki, jeśli potrzebujemy szybkiego zastrzyku gotówki.

Możesz również polubić…