Czy możliwe jest odfrankowanie kredytu? Jeśli tak, to, jak to zrobić? Jeśli podpisaliśmy z bankiem umowę indeksowanego kredytu, to możemy zażądać zwrotu od banku wszelkich nadpłat do każdej zapłaconej przez nas raty kredytu. Czy możliwe jest odfrankowanie kredytu? Jeśli tak, to, jak to zrobić: bardzo ważne jest także to, że możemy uniezależnić spłatę naszego kredytu bezpośredniego od kursu franka szwajcarskiego poprzez samo przekształcenie kredytu frankowego w zwykły złotówkowy kredyt. Jak odfrankowić kredyt? Dowiedzmy się.
Co to takiego?
Należy zacząć dyskusję od tego, skąd w ogóle się wzięło sformułowanie „odfrankowienie”. Jest to określenie potoczne postanowień, które zapadają w sprawach, które dotyczą kredytów zaciągniętych w obcych walutach. Odfrankowienie kredytów dotyczy wszystkich spraw kancelafii frankowej https://kancelaria-prawna24.com.pl/, w których sąd uznaje zasady przeliczenia wartości wszelkich zobowiązań oraz rat za niedozwolone. W związku z tym postanowienia umowne są całkowicie bezskuteczne i nie wiążą kredytobiorców w sensie prawnym.
Umowa powinna być traktowana ja zwykły hipoteczny kredyt, który został udzielony w złotówkach, a rozliczenie musi uwzględnić wszelkie cenowe parametry ustalone w kontrakcie pierwotnym. W innych sprawach tego typu jest, zasądzamy zwrot uiszczonych nienależnie świadczeń. Na pewno odfrankowanie kredytu zobowiązuje kredytobiorcę do spłacania dalszego kredytu jako złotówkowego, który oprocentowany jest identycznie jak kredyt, który zaciągnięty jest w walucie szwajcarskiego franka. Oczywiście w tym może pomóc kancelaria fankowa ze Szczecina.
Praktyczne informacje dotyczące odfrankowania kredytu
Jeśli mamy kredyt indeksowany, to najważniejsze w procesie odfrankowania kredytu jest podważenie wszelkich klauzul indeksacyjnych. Dlaczego jest to takie ważne? Podnosi się w stosunku do nich sporo zarzutów. O co dokładnie chodzi? Przede wszystkim jest to obarczanie odpowiedzialnością bez wahania wymiany CHF frankowiczów. Do tego dochodzi ustalanie kursu walut jedynie przez bank oraz odejście od konstrukcji ustawowej umowy naszego kredytu.
W praktyce frankowicz nie jest w stanie określić samodzielnie wysokości kredytu ani też poszczególnych rat. Zatem okazuje się, że ten mechanizm jest nie tylko sprzeczny z przepisami prawa, ale także naturą umowy kredytu i zasadami społecznego współżycia. Przedstawione kwestie prowadzą do wniosku, że zawarte klauzule indeksacyjne w umowach są niedozwolone.
Konsekwencją uznania indeksacyjnych klauzul za niedozwolone, jest właśnie ich nieważność w momencie podpisania umowy. Ze wspomnianymi już klauzulami indeksacyjnymi jest związane bezpośrednio odfrankowanie kredytu przez pracowników kancelarii frankowej https://kancelaria-prawna24.com.pl/kancelaria-frankowa-warszawa/, które to polega na usunięciu z umowy wszelkich niedozwolonych zapisów i przyjęcie jednoczesne, że frankowicz od początku spłacał znacznie więcej, niż powinien.
Na tej właśnie podstawie stwierdza się, że bank nie miał nigdy prawa przeliczyć spłacanych rat wyrażonych w złotówkach na szwajcarskie franki. W takim właśnie wypadku powinien zwrócić wszelkie nadpłacone raty kredytu,c o zmniejszy (i to znacznie) wysokość rat aktualnych.
Tak więc odfrankowienie kredytu to eliminacja z umowy niedozwolonych postanowień oraz także utrzymanie jej w mocy w zakresie pozostałym. Zaleta zasadnicza tego rozwiązania to eliminacja z umowy klauzuli ryzyka kursowego oraz także pozostałych postanowień, które w niekorzystny sposób kształtują sytuację kredytobiorcy w relacji do strony silniejszej tego prawnego stosunku, jaką jest oczywiście bank. Co więcej, umowa ta w będzie wiązała obie strony, a więc kredytobiorca nie ma kompletnie obowiązków rozliczenia natychmiastowego z bankiem części pozostałej kredytu. Bank jest także zobowiązany dokonać przeliczenia nadpłat kredytu, które powstały do chwili jego „odfrankowania”. Co to oznacza? Oznacza to nic innego jak to, że kredytobiorca w rzeczywistości spłacić o wiele więcej, niż pierwotnie mógł sądzić. Także nie bez znacznie jest sama okoliczność, że po eliminacji z umowy niedozwolonych postanowień, rata kredytu płacona co miesiąc, będzie o wiele, wiele niższa.
Proces unieważnienia umowy kredytowej
Zależnie od sytuacji indywidualnej kredytobiorcy alternatywa dla przewalutowania kredytu we frankach jest proces unieważnienia umowy. W przypadku, w którym sąd orzeknie nieważność kredytowej umowy, kredytobiorca zobowiązany jest do zwrotu kwoty, którą otrzymał na podstawie zawartej kredytowej umowy, jednak bez żadnych odsetek, podwyżek oraz opłat, które wynikają z indeksacji.
Gdy stoimy przed wyborem pomiędzy przewalutowaniem kredytu, a jego ofrankowaniem lub też unieważnieniem umowy, to powinniśmy oczywiście przeanalizować obecną sytuację ekonomiczną, aktualne orzecznictwo sądowe oraz do tego kursy walut. Dzięki dokładnej analizie będziemy mogli wybrać strategię, która będzie korzystna przede wszystkim dla nas samych, a więc dla kredytobiorców. Warto skorzystać w tym zakresie z pomocy ekspertów. Na rynku znajdziemy wielu doradców, jak i także firm, które specjalizują się w udzielaniu porad w tym zakresie. Są to najczęściej także firmy, które pomagają nam ze wszelkimi sprawami „papierkowymi”. Niestety formularzy, wniosków oraz innych dokumentów jest sporo.
Odfrankuj.ORG kancelaria frankowa |
ul. Kaszubska 53/3 |
70-226 Szczecin |
532 395 444 |
www.odfrankuj.org |
Pomoc | przy | kredycie |
ul. Kaszubska 53/5 |
70-226 Szczecin |
664 954 550 |
www.pomocprzykredycie.pl |