Wszyscy przez cały rok gdzieś podróżujemy. W celach służbowych, na wakacje, do rodziny. Na większości dróg panuje duży ruch i z tego powodu często dochodzi do kolizji. Polscy kierowcy niestety nie należą do tych rozważnych i odpowiedzialnych. Z tego powodu zakłady blacharsko-lakiernicze ciągle cieszą się ogromnym powodzeniem – ile wytrzymuje naprawa blacharska.
Kolizja na drodze
Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do wielu kolizji. Szczególnie w okresach przedłużonych weekendów, majówek, wyjazdów na święta. Wzmożony ruch na drogach, powroty do domów, zmęczenie, upał, powodują wzrost takich wydarzeń. Na szczęście większość wypadków to niegroźne kolizje. Często kończy się na strachu i na częściowo zniszczonym samochodzie i wycieczce do miejsca, jakim jest warsztat blacharsko lakierniczy.
Pomoc drogowa
Każde niemiłe zdarzenie drogowe wiąże się z ogromny stresem jego uczestników. Często nie wiemy jak się zachować, czujemy się zagubieni, zastanawiamy się gdzie szukać pomocy. Na szczęście większość firm ubezpieczeniowych w ramach obowiązkowych ubezpieczeń oferuje tzw. auto pomoc, czyli pomoc drogową. Pomoc taką możemy wezwać także, jeżeli nie mamy stosownego ubezpieczenia, ale wtedy musimy liczyć się ze sporymi kosztami. Jest to bardzo pomocne rozwiązanie, ponieważ pracownicy pomocy drogowej zajmą się nie tylko samochodem, ale także wszystkimi podróżującymi osobami. Najważniejsze jest jednak to, że nasz uszkodzony samochód zostanie załadowany na lawetę i odwieziony do wskazanego warsztatu do naprawy. Nie musimy w tym brać udziału. Bywa nawet tak, że firma świadcząca usługi pomocy drogowej posiada swój warsztat i własnych specjalistów.
Często też zdarza się tak, że usterka jest niewielka, a czasem wymaga tylko niewielkich prac blacharskich. W takim przypadku sami możemy nasz pojazd dostarczyć do wybranego mechanika czy zakładu, którego specjalnością jest blacharstwo i lakiernictwo samochodowe.
Jak wybrać odpowiedni warsztat?
W sprzedaży jest wiele specyfików, którymi sami możemy dokonać napraw i pomalować samochód. Jest to jednak sposób, który nie gwarantuje spodziewanego efekty. Po jakimś czasie może się okazać, że poprawianie będzie droższe, niż byłaby pierwotna naprawa. Dlatego każdą naprawę karoserii, wymodelowania blachy czy pomalowanie części albo całego samochodu, powierzyć należy specjaliście. Jednak jak takiego znaleźć?
W dzisiejszych czasach dzięki internetowi łatwo możemy znaleźć zakład blacharsko lakierniczy, który dokona naprawy naszego samochodu. Jednak nie każdy rzemieślnik oferuje usługi takiej samej jakości. Z pomocą przychodzi nam ten sam internet i opinie klientów zakładu. Pamiętać należy jednak, że opinie takie nie zawsze są obiektywne. Zadowoleni klienci rzadziej zamieszczają opinie niż niezadowoleni.
Bardzo ważne jest także to, żeby zakład wyposażony był w odpowiedni, nowoczesny sprzęt. Nic nie szkodzi na przeszkodzie, żeby zapytać o to, czy firma posiada bezpyłową kabinę lakierniczą i promienniki podczerwieni.
Oprócz wyposażenia niezwykle istotne jest doświadczenie i wiedza pracowników. Bardzo ważne jest, że w firmie zatrudniony jest po pierwsze dobry blacharz, po drugie dobry lakiernik. Ponieważ wszystkie prace muszą być wykonane starannie. Należy odpowiednio demontować elementy samochodu, przygotować podłoże, i odpowiednio pomalować. Skąd jednak wiedzieć, czy dany lakiernik samochodowy potrafi to wszystko fachowo zrobić. Tutaj znów warto poznać opinie innych, popytać znajomych, przyjaciół czy internautów.
Nie bez znaczenia może okazać się też odległość do zakładu. Często w pracach nad uszkodzonym samochodem może dochodzić do takich sytuacji, kiedy będziemy musieli podjąć jakąś decyzję. Nie zawsze da się wszystko wytłumaczyć przez telefon.
Jak się zabezpieczyć na wypadek źle wykonanej usługi?
Dobra naprawa blacharska samochodu powinna wytrzymać wiele lat i dlatego ważne jest także to, żebyśmy otrzymali od zakładu blacharsko-lakierniczego gwarancję na wykonaną pracę. Nadal w wielu warsztatach obowiązują umowy ustne, a usługodawca nie wystawia nawet paragonu. W tym przypadku jednak ryzyko może okazać się wysokie a dochodzenie zadośćuczynienia bardzo uciążliwe. Nie raz zdarzają się wpadki dotyczące źle dobranego koloru mimo tego, że producenci podają zawsze kod lakieru dla danego samochodu. Bywa także tak, że po kilku tygodniach szpachel zaczyna się łuszczyć i odpadać a lakier całkowicie traci blask.
Aby takiej sytuacji uniknąć, zakład musi wystawić nam nie przede wszystkim fakturę ze szczegółowym opisem wykonanych prac. Dodatkowo powinniśmy oczekiwać od firmy pisemnej gwarancji. W polskim ustawodawstwie istnieje zapis o rękojmi więc i tak klient może ewentualnie dochodzić swoich praw. Jednak udzielenie oddzielnej gwarancji będzie po pierwsze dużo bardziej komfortowe dla klienta, po drugie podniesie zaufanie do wykonawcy.
Przy poszukiwaniu firmy, która dokona napraw w naszym samochodzie najlepiej kierować się swoim doświadczeniem, ewentualnie doświadczeniami znajomych i przyjaciół. Wybór odpowiedniego fachowca sprawi, że dobrze wykonana naprawa blacharska wytrzyma przez wiele lat.