Serwis samochodowy - jak wybrać taki który spełni nasze oczekiwania?
Motoryzacja Usługi

Serwis samochodowy – jak wybrać taki który spełni nasze oczekiwania?

Serwis samochodowy – jak wybrać taki który spełni nasze oczekiwania? Niejednokrotnie zdarza się tak, że nasz samochód musimy oddać do serwisu samochodowego – często dzieje się to w przypadku jego losowych awarii, nierzadko za sprawą wypadków i stłuczek. Zdarza się i tak, że nie mamy do czynienia z niczym “złym”, a w aucie musimy po prostu dokonać przeglądu, by sprawdzić, czy funkcjonuje w sposób umożliwiający mu przebywanie na jezdni, ale też by po prostu spełnić swój obowiązek prawny. Niezależnie od tego, jaki jest nasz powód poszukiwań serwisu samochodowego, nie będziemy w nim mieli łatwo – miejsc tego typu jest mnóstwo i, wbrew pozorom, nie każde z nich jest godne zainteresowania.

Po pierwsze – ustalmy zakres naprawy

Aby znaleźć dobry serwis samochodowy nasze poszukiwania powinniśmy rozpocząć od… określenia naszych oczekiwań względem niego. Dla każdego z nas największe znaczenie powinno mieć tutaj bezpieczeństwo – w końcu w miejscu tym pozostawimy nasze auto, które może kosztować nawet kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych. Serwis musi być więc godny zaufania, już po pierwszym rzucie okiem na niego. Nasze oczekiwania mogą też obejmować czas naprawy czy przeglądu – w przypadku tego drugiego nie powinien on przekraczać kilku godzin. Czas naprawy z kolei zależy przede wszystkim od tego, co dokładnie nam się popsuło, ale zawsze powinien być adekwatny do tejże usterki.

Ogromne znaczenie ma też w tym wszystkim cena – na rachunku z serwisu samochodowego powinno zostać dokładnie wyszczególnione to, za co płacimy, a o wymianie każdego z elementów naszego auta powinniśmy być na bieżąco informowani (to my powinniśmy podejmować ostateczną decyzję właśnie w kwestii tej wymiany). Zadbajmy o to, aby przed oddaniem auta do naprawy otrzymać tak zwany protokół zdania auta – będzie on dowodem dla nas, że rzeczywiście zostawiliśmy je w warsztacie. Powinien też zawierać wszelkie informacje wskazujące na jego stan – chodzi o zabezpieczenie się przed ewentualnymi nieprawidłowościami powstałymi w czasie właściwej naprawy.

Na co zwrócić uwagę przy właściwym wyborze serwisu samochodowego?

Wiedząc już, jakie są nasze wymagania co do samej naprawy możemy przejść do właściwego wyboru. Powinniśmy w nim sprawdzić, czy dany serwis:

  • posiada wykwalifikowaną kadrę – podstawą działania każdego warsztatu samochodowego jest wykwalifikowana kadra pracownicza i choć wydawałoby się, że nie jesteśmy w stanie tego określić przed skorzystaniem z jego usług, nie ma nic mylnego – zacząć powinniśmy od rozmowy z mechanikiem (lub właścicielem) serwisu na temat przyczyn naszej wizyty; jeżeli odpowiednio do tej rozmowy się przygotujemy, a przede wszystkim będziemy znali swoje auto i wiedzieli, co mu dolega, będziemy mogli szybko określić, czy nasz rozmówca wie, o czym mówi, czy zaledwie stara się do tego dojść,
  • wygląda profesjonalnie – choć po serwisie samochodowym ciężko jest wymagać schludnego wyglądu i nienagannej czystości,powinniśmy zwrócić uwagę (najlepiej już w czasie pierwszej wizyty) na to, czy wszystko jest w nim uporządkowane – narzędzia nie mogą leżeć tam, gdzie popadnie, a śmieci nie mogą walać się po całym warsztacie; spójrzmy, w jaki sposób są zabezpieczane samochody na czas naprawy – podczas gdy niezachowanie czystości przez serwis samochodowy nie jest czymś nietypowym, brud nie powinien przenosić się na nasze auto, które powinno być traktowane z należytą uwagą i szacunkiem;
  • oferuje nam uczciwe warunki oraz działa w zgodzie z literą prawa – dobry serwis samochodowy to taki, który działa w pełni w zgodzie z obowiązującym prawem, ale i nie ma nic do ukrycia; oczekiwać możemy od niego podania szacunkowego kosztu naprawy już przed jej dokonaniem, z wyszczególnieniem tego, co może wymagać ewentualnej wymiany, a co może dodatkowo podnieść koszt; ważne, aby uczciwe warunki były podstawą działalności serwisu;
  • cieszy się popularnością – zainteresowanie danym warsztatem to tak właściwie jego największa i najlepsza wizytówka; jeżeli parking tuż przed nim jest zapełniony, może to oznaczać, że dużo ludzi korzysta z jego usług; musimy tu jednak uważać – może on również oznaczać niewywiązywanie się z terminów i zaleganie z naprawami; zawsze sprawdzajmy więc opinie w Internecie i nie wahajmy się zasięgnąć języka u naszych znajomych;
  • działa szybko i sprawnie – serwis samochodowy powinien załatwiać wszystkie sprawy sprawnie i adekwatnie do ich skali; jeżeli przychodzimy do niego, by wymienić olej, nie powinno mu to zająć całego dnia – zawsze dopytujmy się więc o ewentualny termin oddania nam auta.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach nie jest łatwo znaleźć dobry serwis samochodowy – wszystko ze względu na to, że otworzyło się ich całe mnóstwo i tak naprawdę ciężko jest powiedzieć, któremu powinniśmy zaufać, a który na naszą uwagę po prostu nie zasługuje. Poszukiwania zawsze zacznijmy od ustaleniu problemu, z którym się zmagamy, a także określenia naszych oczekiwań wobec serwisu https://readyauto.pl/oferta/mechanik-szczecin/. Jeśli ma być tanio i szybko, będziemy musieli nieco je obniżyć. W przypadku czegoś tak cennego, jak samochód, czasem warto jest jednak postawić na coś lepszego. Nawet kosztem wyższej ceny.

 

Możesz również polubić…