Ukraińcy w Polsce
Praca Usługi

Ukraińcy w Polsce

Chyba każdy z nas zauważył, że w ostatnich latach napływa do nas wiele osób – Ukraińcy w Polsce. To ludzie, które szukają tutaj możliwości zarobku oraz większego poczucia bezpieczeństwa. W ich kraju życie jest niełatwe. Wynagrodzenie jest bardzo niskie, a ceny w sklepach wysokie. Ten absurd sprawia, że wielu Ukraińców szuka pracy w Polsce.

Zatrudnienie dla Ukraińców

Można śmiało powiedzieć, że pracy dla Ukraińców jest naprawdę sporo. Znajdą oni zatrudnienie w handlu, gastronomii, usługach budowlanych, w zakładach produkcyjnych i wielu innych branżach. Świetnie wywiązują się ze swoich zadań, ponieważ ich motywacją do pracy są pieniądze, które tutaj bez trudu mogą zarobić. Oczywiście nie należy generalizować, bo wszędzie są różni ludzie. Tak samo w Polsce jak i na Ukrainie, każdy ma inny charakter, jednak chęć do pracy jest naprawdę duża. Jeśli chodzi o naród ukraiński to często są to osoby, które angażują się w pracę i zależy im na tym, aby wykonać ją dobrze. Chęci oraz radość z pracy są całkowitym zaprzeczeniem postawy roszczeniowej, z którą styka się mnóstwo pracodawców.

Ukraińcy w PolsceKażda firma boryka się z pewnymi wyzwaniami. Niektórzy przedsiębiorcy muszą podejmować naprawdę mnóstwo decyzji dotyczących pracowników oraz dopełniać wielu formalności, decyzji podatkowych oraz wywiązywać się ze zleceń, które zawsze muszą być realizowane na czas. Nie jest łatwo pogodzić życia zawodowego z prywatnym kiedy się prowadzi własny biznes. Praca na własny rachunek to sporo przeciwności, ale również duża niezależność. W końcu to szef zawsze decyduje o tym, co będzie robił, dla kogo i w jakim charakterze chce pracować. Często przełożony potrzebuje wielu pracowników , którzy będą wykonywali swoje zadania z entuzjazmem. Kiedy zapał towarzyszy nam przy wykonywaniu pracy, osiągamy świetne wyniki. W przeciwnym wypadku kiedy nie widzimy sensu w pracy, którą wykonujemy, grozi nam wypalenie zawodowe. Wtedy wcale nam się nie chce wstawać do pracy i nie odczuwamy satysfakcji. To niebezpieczne, ponieważ praca zajmuje sporo naszego czasu, dlatego musimy się z nią pozytywnie utożsamiać.

Praca dla pracowitych 

Dobra praca dla Ukraińców w Polsce to taka, w której nie muszą bardzo dobrze znać naszego języka. Właśnie dlatego najpierw zaczynają od pracy fizycznych, ponieważ dobrze wtedy wiedzą, co mają robić i nie ma większych nieporozumień. Trzeba powiedzieć sobie szczerze, że na Ukrainie życie nie jest łatwe, ponieważ niskie pensje nie pozwalają na zakup nawet najbardziej potrzebnych rzeczy. Pracy również nie ma dla wszystkich, dlatego wiele osób stara się samodzielnie produkować żywność. Ci, którzy mają jeszcze siłę i zdrowie wyjeżdżają za granicę, aby zarobić.

Często traktują oni pracę w Polsce sezonowo, więc po kilku miesiącach wracają do swoich domów. Zdarza się oczywiście, że ściągają do Polski całe rodziny, aby móc tutaj zacząć nowe życie, a praca dla Ukraińców to bardzo szeroki wybór, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że zazwyczaj godzą się oni nawet na najniższe krajowe wynagrodzenie. Wszędzie tam, gdzie Polak nie chce już pracować ze względu na słabe wynagrodzenie, Ukrainiec będzie zadowolony, dlatego to dobre rozwiązanie dla firm, w których trudno zaproponować wyższą pensję. Polskie najniższe wynagrodzenie od pewnego czasu idzie w górę, jednak pracownicy, którzy nie będą w stanie wygenerować zysku dla firmy będą najprawdopodobniej zwalniani, dlatego takie galopujące wynagrodzenia, nie do końca są dobrym posunięciem z punktu widzenia rynku pracy.

Zadowalająca pensja dla Ukraińskich imigrantów

Różnorodność pracy dla Ukraińców w naszym kraju sprawia, że dobrze się oni tu czują. Niektórzy z nich wolą wyjechać do Rosji lub do Niemiec. O ile w Rosji mogą swobodnie się porozumieć to Niemcy nie stanowią już dla nich tak atrakcyjnego terenu, ponieważ język ten jest całkowicie inny, podobnie zresztą jak i kultura. Praca dla Ukraińców w naszym kraju jest satysfakcjonująca, gdyż zdobywają oni również niezbędne doświadczenie. To zawsze możliwość rozwoju i poznania czegoś nowego. Nierzadko również będąc w Polsce decydują się na to, żeby zwiedzić okoliczne zabytki. Część Ukraińców woli przeznaczyć całość swojego czasu na pracę. Kiedy więcej zarobią na pewno mogą dzięki temu wyrównać jakieś swoje braki. 

Niektóre produkty na Ukrainie oczywiście są tańsze i opłaca się je kupować, dlatego kiedy turyści z Polski przyjeżdżają do tego kraju, zazwyczaj chcą kupić chałwę, miód czy pyszne ukraińskie cukierki. Ogólnie jednak w sklepach jest drogo, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę jak niewiele można na Ukrainie zarobić. W przeliczeniu na walutę polską jest to jakieś 350 zł czyli około 2000 hrywien. Praca dla Ukraińców jest więc bardzo ważna. Szanują ją, bo wiedzą, że dzięki niej mogą zaspokoić wszystkie najważniejsze potrzeby. W krajach, gdzie jest większy dobrobyt, a ludzie bez trudu mogą mieć środki na swoje utrzymanie, zwykle mniej docenia się wartość pracy. Oczywiście trzeba sobie jasno powiedzieć, że to nienaturalne, że ludzie w swoim kraju nie mogą zarobić tyle, aby się utrzymać.  

Możesz również polubić…