Praca ochroniarza może się różnić w zależności od charakteru miejsca, w którym pracujesz. W biurowcach, sklepach, nieruchomościach lub na dużych imprezach Twoje obowiązki są nieco inne. A to jeszcze nie koniec, ponieważ ochroniarze mogą również eskortować mienie lub chronić osoby publiczne. Jakie prawa ma ochroniarz w zakładzie pracy, aby skutecznie wykonywać różne obowiązki?
Prawa ochroniarza w miejscu pracy
Podstawowym zadaniem pracowników ochrony w miejscu pracy jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony personelu oraz mienia. Jednak sposób, w jaki wypełnia te obowiązki, zależy od jego statusu. Zawód ten obejmuje wykwalifikowany i niewykwalifikowany personel ochrony. Pierwsi to ci, którzy wpisują się na listę wykwalifikowanych pracowników bezpieczeństwa lub na listę wykwalifikowanych pracowników technicznych (rozwiązanie to zastępuje dotychczasowe uprawnienia poziomu 1 i 2). Aby znaleźć się na tych listach, musisz spełnić wiele wymagań, w tym. Posiadanie czystego rejestru karnego, szkolenie w zakresie strzelania, samoobrony i technik interwencyjnych oraz znajomość przepisów i regulacji dotyczących ochrony osób i mienia również wymagają od wykwalifikowanych ochroniarzy przechodzenia co 5 lat kursu doskonalenia umiejętności.
Uprawnienia pracowników ochrony – agencja ochrony mienia Warszawa
Uprawnienia wykwalifikowanych pracowników ochrony reguluje rozdział 6 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. O ochronie osób i mienia (tekst jednolity Dz.U. z 2014 r. Poz. 1099). Po pierwsze, funkcjonariusz ochrony ma prawo ustalić, kto może przebywać na terenie chronionym i potwierdzić tożsamość osoby (tj. Zażądać dokumentów) w celu zweryfikowania jej tożsamości. W przypadku braku tego prawa lub np. W przypadku zakłócenia porządku może poprosić osobę o opuszczenie chronionego terenu lub obiektu. Po drugie, w sytuacjach zagrażających zdrowiu lub życiu ludzi, ochroniarze mają prawo zatrzymać osoby, które te przedmioty wytworzyły i przekazać je policji. Ponadto wykwalifikowany personel ochrony może stosować metody przymusu bezpośredniego (na przykład kajdanki, pałki, psy służbowe), a nawet może używać broni w szczególnych przypadkach bezpośredniego ataku. Jednak każde takie zdarzenie wymaga adnotacji, a szczegóły tych kwestii są ściśle kontrolowane przez poszczególne działania.
Ochroniarz zakres kompetencji
Na szczęście w codziennej pracy pracowników ochrony jest znacznie mniej niebezpiecznych sytuacji, które wymagają użycia siły do rozwiązania zaistniałej sytuacji, niż np. drobne próby kradzieży mienia. Jakie prawa mają ochroniarze przed podejrzanymi klientami w sklepie? Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że ochroniarze nie mogą przeszukiwać niczyich rzeczy ani nikogo przesłuchiwać (tylko policja jest do tego upoważniona). Może jednak poprosić o pokazanie zawartości walizki lub plecaka, ale nie wcześniej niż po przejściu klienta do kasy lub wyjściu. W przypadku odmowy, strażnicy mają prawo podać przyczynę zatrzymania i zażądać od zatrzymanego odprowadzenia go do monitorowanej sali. Jeśli klient odmówi ponownego opróżnienia worka, ochrona może wezwać policję.
Ochrona kwalifikowana
Personel ochrony https://agencjaochrony.waw.pl/ możemy zaklasyfikować jako niewykwalifikowany i wykwalifikowany wpisany na specjalną listę wykwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub wykwalifikowanych pracowników ochrony technicznej. Siła tych dwóch typów ludzi jest bardzo różna. Ochrona bez zastrzeżeń nie uprawnia do stosowania przymusu bezpośredniego. Warto dodać, że jako niewykwalifikowany ochroniarz może mieć przy sobie gaz pieprzowy. Jednak można go używać tylko w sytuacjach samoobrony.
Przymus bezpośredni w pracy ochroniarza
Pojęcie przymusu bezpośredniego pojawia się najczęściej w obszarze ochrony zdrowia psychicznego. Odnosi się do ekstremalnych warunków towarzyszących chorym psychicznie. Ponieważ prowadzi to do ograniczenia nietykalności cielesnej, należy przestrzegać surowych zasad. To jest ostatnia deska ratunku. W takim przypadku będziemy zainteresowani powtórnym użyciem terminów związanych z zakresem ochrony. Środki przymusu, które mogą być użyte przez pracownika ochrony: siła fizyczna, broń palna, pałka służbowa. Narzędzi tych nie można użyć do pokonania biernego oporu, to znaczy można się im oprzeć bez użycia siły fizycznej. Nie można ich używać do uderzania wrażliwych części ciała, brzucha, szyi i głowy. To kolejny wyjątek od reguły, która stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Pod żadnym pozorem nie należy stosować środków przymusu. Dlatego wyjaśnijmy w praktyce pojęcie biernego oporu. Bojkot bierny to na przykład odmowa pokazania zawartości torby lub odmowa podania żądanych informacji. Bardzo ważne jest, aby działania podejmowane przez pracowników ochrony były adekwatne. Zgodnie z art. 6 sekund W art. 1 „Ustawy o środkach przymusu i broni palnej” obowiązkowe środki powinny być stosowane proporcjonalnie do stopnia zagrożenia. Musisz wybrać środek, który minimalizuje dyskomfort, tak aby uszkodzenie było jak najmniejsze. Firma ochroniarska Warszawa działa zawsze zgodnie z prawem. Ochrona imprez masowych wymaga obecności wielu ochroniarzy.