Trener personalny – dla kogo, ile kosztuje, czy warto? Trener personalny staje się w naszym kraju coraz bardziej popularnym zawodem. Słyszało o nim wiele osób, jednak nie każdy ma odwagę zdecydować się na pomoc fachowca. Czasem osoby mające problem ze swoim ciałem, wstydzą się ćwiczyć przy obcej osobie i wybierają treningi w domowym zaciszu. Warto jednak pamiętać, iż trener personalny gwarantuje nam efektywność ćwiczeń i w nim łatwiej osiągniemy zamierzony rezultat. Nie każdy z nas potrafi także samodzielnie ułożyć plan treningowy, problematyczna okazuje się również regularność ćwiczeń. Profesjonalny trener dopilnuje nie tylko poprawności wykonywanych ćwiczeń, ale także ich regularności, która jest niezwykle ważna.
Kto może korzystać z trenera personalnego?
Warto zdecydować się na usługi trenera personalnego, zwłaszcza kiedy:
- nasza motywacja nie jest zbyt silna i istnieją obawy, że po jakimś czasie zakończymy swoje ćwiczenia w domu czy nie będziemy już chcieli uczęszczać na siłownię
- nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z pewnymi problemami na przykład tymi na tle zdrowotnym
- chcemy uzyskać dużą efektywność wykonywanego treningi, a przy tym zależy nam na jego pełnym bezpieczeństwie
- zaczynamy przygodę z siłownią, nie mamy pojęcia w jaki sposób ćwiczyć na innych urządzeniach
Właściwie z usług trenera personalnego może korzystać każda osoba, która chce zadbać o swoją sylwetkę, zgubić zbędne kilogramy czy po prostu popracować nad daną partią ciała. Warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, jeśli nie mamy właściwej motywacji do ćwiczeń i szybko się poddajemy. Dobry instruktor będzie umieć nas zmotywować we właściwy sposób, dzięki czemu nabierzemy chęci do dalszych ćwiczeń.
Czy trening indywidualny jest lepszą opcją niż trening przeprowadzany w grupie?
Najważniejszą zaletą treningu indywidualnego jest jego efektywność. Wszelkie ćwiczenia zostały dobrane jedynie pod nasze możliwości i cele, jakie chcemy osiągnąć. W grupie nie ma o tym mowy, wszystkie ćwiczenia są ogólne. Profesjonalna osoba na tym stanowisku przy układaniu planu treningowego weźmie pod uwagę wiele czynników. Między innymi budowę naszego ciała, kondycję, możliwości i efekty, jakie zamierzamy osiągnąć. Dzięki temu plan układany jest tylko i wyłącznie pod nas, co zapewnia jego o wiele większą skuteczność, aniżeli plan treningowy ułożony dla całej grupy. Plan indywidualny będzie opierał się na takich partiach ciała, z które są dla nas problematyczne. Ogólny plan dla całej grupy będzie uśredniony, być może niektóre ćwiczenia będą dla nas odpowiednie, jednak nie wszystkie. Każda osoba w grupie będzie również odznaczała się inną kondycją i możliwościami. Organizm każdej osoby inaczej reaguje na pewne ćwiczenia. Trening personalny jest o wiele lepszym rozwiązaniem, ponieważ skupia się na jednej wybranej osobie. Trener personalny w razie potrzeby reaguje na bieżąco i koryguje nasze ćwiczenia, wprowadza zmiany co do ich intensywności i zaawansowania. Lepsze efekty widać po treningach indywidualnych, aniżeli po tych przeprowadzanych w grupie.
Ile kosztuje usługa trenera indywidualnego i co wpływa na jej koszt?
Cena za wynajęcie trenera osobistego jest bardzo zróżnicowana. Oscyluje przeważnie w granicy od 80 do 120 złotych. Niektórzy trenerzy oferują swoje usługi już od 20 złotych, jednakże mają oni niewielkie doświadczenie lub żadne. Za trening ze znanym trenerem osobistym zapłacimy nawet 200 złotych, wówczas płacimy przede wszystkim za możliwość ćwiczenia ze znaną medialną osobą. Na koszt takiej usługi wpływa także w dużej mierze lokalizacja. W niewielkich miejscowościach średnia cena treningu oscyluje na poziomie 50 złotych, a w dużych miastach jest to nawet dwa razy więcej. Wszystko zależy także od rodzaju, wielkości i prestiżu klubu. Niewielkie kluby oferują tańsze usługi, aniżeli duże kluby o wysokim standardzie usług. Najdroższe usługi spotkamy przede wszystkim w Warszawie czy Krakowie i innych dużych miastach naszego kraju. Istnieje jednak możliwość obniżenia ceny. Przeważnie można na przykład wykupić pakiet treningów, dzięki któremu każdy trening jest trochę tańszy. Taka opcja opłaca się w szczególności, jeśli przez dłuższy czas chcemy korzystać z usług trenera osobistego. Inną opcją jest stworzenie niewielkiej grupy osób 2-4 osoby, dzięki czemu koszt możemy być parę razy mniejszy. Jednakże trener nie będzie wówczas poświęcał tylko i wyłącznie nam czasu i swojej uwagi. To dobre rozwiązanie, jeśli cena indywidualnych treningów jest dla nas za duża, a my chcemy jednak korzystać z usług profesjonalnego trenera.
Czy warto płacić za taki rodzaj usług?
Korzystanie z pomocy trenera personalnego niesie ze sobą wiele nieocenionych korzyści. Niestety nie mając żadnej wiedzy o ćwiczeniach oraz anatomii, samodzielnymi ćwiczeniami możemy sobie jedynie zaszkodzić. Trener zapewnia nieocenione wsparcie, ma również fachową wiedzę i będzie umieć jak najlepiej dobrać do nas rodzaj ćwiczeń. Nauczy nas także, w jaki sposób je właściwie wykonywać, rozpoczynając swoją przygodę z siłownią, przeważnie nie mamy pojęcia jak zacząć ćwiczenia na innych urządzeniach.