Rolety - wszystko co powinniśmy wiedzieć na temat ich wyboru
Wnętrze

Rolety – wszystko co powinniśmy wiedzieć na temat ich wyboru

Rolety – wszystko co powinniśmy wiedzieć na temat ich wyboru: jeszcze kilkanaście lat temu w oknach większości Polaków królowały żaluzje. Wykonane ze stali, choć spełniały swoje podstawowe funkcje, szybko się nagrzewały, ulegały częstym awariom (w szczególności takim związanym z mechanizmem działania), ale też wyglądały… wszędzie tak samo. 

Nic dziwnego, że ludzie wynaleźli coś nie tylko lepiej działającego, ale i potrafiącego dopasowywać się wyglądem do indywidualnych wymagań i oczekiwań odbiorcy. Mowa o roletach, na które współcześnie decyduje się coraz więcej ludzi, a które widnieją już w niemal każdym gospodarstwie domowym. Dlaczego ludzie tak chętnie po nie sięgają i które ich rodzaje cieszą się największym zainteresowaniem? Na tym wszystkim zamierzamy skupić się w naszym artykule.

Dlaczego ludzie sięgają po rolety?

Główną przyczyną olbrzymiej popularności rolet jest prywatność, jaką są w stanie dać – wystarczy je zasłonić, by stać się niedostępnym dla całego świata, a przede wszystkim – dla wścibskich sąsiadów. Jeżeli z kolei nie będziemy tego potrzebowali, w każdej chwili możemy je podnieść. Rolety to też ogromna wygoda użytkowania – każda z tych obecnie dostępnych na rynku przygotowana została na bazie bardzo intuicyjnego i dobrze działającego systemu, który umożliwia szybkie ich zasłanianie i odsłanianie. Co więcej, niektóre ich rodzaje działają w bardziej zróżnicowany sposób, odsłaniając się na kilka różnych sposobów. Rolety działają niezależnie od okna, co sprawia, że łatwo jest utrzymać ich czystość – nie musimy rozkręcać okna, by je wyczyścić, albo też poprawić nieprawidłowe ułożenie (taka konieczność pojawia się zresztą nader rzadko).

Rolety to wreszcie wspaniały element dekoracyjny, potrafiący dopełnić niemal każdą aranżację wnętrza – niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z salonem przygotowanym w sposób mocno klasyczny, czy też z kuchnią w nowoczesnym skandynawskim stylu. Właśnie to jest jedną z głównych zalet rolet – zróżnicowane wzornictwo i rodzaje (o których więcej mówimy poniżej) sprawiają, że są w stanie wstrzelić się w gusta każdego, nawet najbardziej wymagającego człowieka.

Rodzaje rolet – na który powinniśmy się zdecydować?

Oczywiście w odpowiedzi na bardzo zróżnicowane potrzeby odbiorców, ale i na oczekiwania względem samych rolet, powstało wiele ich rodzajów i ciężko tak właściwie powiedzieć, który z nich cieszy się największą popularnością. Wybór konkretnego należy bazować na własnych oczekiwaniach, zarówno pod względem technicznej funkcjonalności, jak i wyglądu oraz mechanizmu, który odpowiada za daną roletę. Najpopularniejsze ich rodzaje to:

  • rolety wolnowiszące – rolety w swojej najprostszej, najbardziej klasycznej i najczęściej spotykanych w Polsce formie; bazują na prostym schemacie zakładającym doklejenie zwykle jednokolorowych tkanin do rolki, która z kolei ląduje na ścianie nad oknem (lub futrynie) i nawija oraz rozwija ową tkaninę, w zależności od potrzeb; plusem rolet wolnowiszących jest przede wszystkim prosta formuła, która sprawdza się w niemal każdym rodzaju pomieszczeń, ale też bardzo bogata paleta różnorakich kolorów, na które możemy się zdecydować (mogą to być też wzory, choć na nie stawia się w tym przypadku nieco rzadziej); 
  • rolety rzymskie – rolety te łączą w sobie wygląd znany z klasycznych firan z funkcjonalnością zwykłych rolet tkaninowych; pociągnięcie za sznureczek, zamiast nawijać tkaninę na rolkę, w tym przypadku tworzy burzę dekoracyjnych fal, które nadają im charakterystycznego, mocno artystycznego wyglądu; te rolety najczęściej powstają na bazie pół-przezroczystego materiału, co sprawia, że najczęściej wybiera się je do kuchni; same w sobie montuje się bardzo szybko (inwazyjnie lub bezinwazyjnie), a czyści się równie łatwo;
  • rolety austriackie – rolety te, mocno przypominające te rzymskie, przy zwijaniu się tworzą specyficzne fałdy, nadające im bardzo charakterystyczny wygląd; same w sobie pełnią rolę wyłącznie dekoracyjną – jako że zazwyczaj nie zakrywają całego okna, a pełnią rolę firanki; bez wątpienia jednak nadają wnętrzu unikatowy wygląd;
  • rolety plisowane – tego typu rolety występują w dwóch wariantach: wolnowiszącym, zwijającym się w harmonijkę, ale i prowadzonym przez prowadnice; wyglądają elegancko i sprawdzają się chociażby w przypadku pomieszczeń biurowych; ich plusem jest też funkcjonalność, pozwalająca na dowolne regulowanie tego, ile promieni słonecznych dostaje się do wnętrza.

Podsumowanie

Rolety w dzisiejszych czasach przeżywają szczyt popularności, widniejąc w oknach niemal każdego polskiego gospodarstwa domowego. Nic w tym dziwnego – nie dość bowiem, że są bardzo funkcjonalne i spełniają wszystkie swoje założenia (przede wszystkim te związane z ochroną prywatności oraz zapewnieniem bezpieczeństwa od promieni słonecznych) to jeszcze są w stanie dopełniać aranżację każdego wnętrza, zastępując nawet najbardziej stylowe firany czy zasłony. Nic nie wskazuje na to, by ich chwała miała w najbliższym czasie przeminąć – jeżeli więc chcemy zasłonić okna w sposób stylowy, ale i skuteczny, zdecydowanie powinniśmy postawić właśnie na nie.

Możesz również polubić…