Wczasy w Portugalii
Turystyka

Wczasy w Portugalii

Wczasy w Portugalii – kraj jest nierozerwalnie z morzem. Ma ponad 800 kilometrów kuszące wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Stolicą jest Lizbona. Cieszy się wspaniałą lokalizacją w pobliżu ujścia rzeki Tag. Od czasów epickich rejsów odkrywczych w XV i XVI wieku, Portugalia pielęgnuje dumnie żeglarską tradycję.

Wczasy w Portugalii

Na uwagę zasługują imponujące północne pasma górskie z rozległymi równinami. W centrum kraju znajdują się rozległe równiny, pełne słońca. Z kolei na południu zlokalizowane są jedne z najlepszych europejskich plaż. Otaczają malownicze zatoczki i ciepłe, płytkie wody.  W Portugalii możemy też zobaczyć kamienne wioski, urocze miasteczka i kosmopolityczne miasta. Na miłośników historii czekają pałace i zamki, muzea i klasztory. Będąc w Portugalii, możemy też odwiedzić zieloną, subtropikalną wyspę Madera. Zwana jest Wyspą Ogrodu. Zobaczmy też odizolowany, spokojny archipelag Azorów.

Lizbona

Belem jest synonimem złotego wieku odkrycia w historii Portugalii. To z brzegów lizbońskiego przedmieścia nieustraszeni żeglarze wypływali w XV i XVI wieku w długie, niebezpieczne podróże, by odkryć nieznane wody i wytyczyć nowe terytoria. Jeden ze słynnych żeglarzy, Vasco da Gama, odkrył drogę morską do Indii w 1498 roku. Król Manuel chciał uhonorować jego osiągnięcia, dlatego zlecił budowę jego pomnika. Stał się on trwałym symbolem zaskakującej epoki podboju i ekspansji kraju. Obecnio Mosteiro dos Jeronimos jest jednym z najbardziej znanych i cenionych budynków w kraju i trzeba go zobaczyć.

Oceanarium w Lizbonie

Prawdopodobnie jest najbardziej popularną i rodzinną atrakcją turystyczną w Portugalii. Zostało wspaniale zaprojektowane, aby podkreślić zróżnicowane światowe siedliska oceanu. Jest to jedno z najlepszych i największych oceanariów w Europie. Oceanarium przedstawia wiele ryb i zwierząt morskich. Cztery oddzielne akwaria odtwarzają krajobrazy i ekosystemy Oceanu Atlantyckiego, Pacyfiku, Indii i Antarktyki.

Narodowy Pałac Sintra

Usytuowany na zalesionym zboczu góry Sintra jest idealnym miejscem, by odwiedzić urocze, zielone miasto. UNESCO wpisało to miejsce na Listę jako krajobraz kulturowy światowego dziedzictwa. Było to ulubione miejsce letniego wypoczynku królów i królowych Portugalii  i urzekający cel dla wielu pisarzy i poetów, w tym Lorda Byrona i Williama Beckforda. Pochodzi z końca XIV wieku i jest najstarszym zachowanym pałacem w Portugali. Jest w całości umeblowany i ma kilka kondygnacji. Ma niepowtarzalny styl i jest odpowiednio urządzony. Atrakcją jest wspaniała Sala dos Brasoes,  błyszcząca kopuła ozdobiona herbami 72 szlacheckich portugalskich rodzin.

Tomar

Potężny zamek dominuje nad uroczą, nadrzeczną miejscowością Tomar. Chroni Klasztor Chrystusa, który jest jedną z najważniejszych atrakcji historycznych Portugalii. Został założony w 1160 roku. Jako siedziba Zakonu Templariuszy jest równie inspirujący, co tajemniczy. Jest masońskim dziedzictwem namacalnym i urzekającym. W centrum znajduje się średniowieczna Charola, czyli pierwotny kościół Templariuszy, bogato zdobiony i emanujący całą dziwną symboliką, związaną z Zakonem Chrystusa. Na uwagę zasługuje też XVI-wieczny klasztor Manueline.

Braga

Bom Jesus do Monte jest najwspanialszym sanktuarium religijnym Portugalii. Znajduje się na zalesionym zboczu. Położony jest sześć kilometrów na wschód od Bragi i jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymek w kraju. To spektakularny kompleks, składający się z monumentalnej barokowej Escadarii (klatka schodowa) i kościoła Bom Jesus. Składa się z kilku kapliczek, ozdobionych rzeźbionymi scenami z Męki Pańskiej, fontann, ustawionych w różnych punktach długiego wejścia i posągami biblijnymi, mitologicznymi i symbolicznymi postaciami.

Pasmo górskie Geres

Serra do Geres jest pasmem górskim, z zapierającym dech w piersiach widokiem. Znajduje się w odległym regionie Minho w północnej Portugalii. Cudowny Park Narodowy da Peneda-Geres jest warty zwiedzenia. Granitowe szczyty, definiujące charakter tego rozległego parku narodowego, jest jednym z najwyższych i najbardziej spektakularnych w kraju. To jedna z największych atrakcji przyrodniczych w Portugalii. Góry Geres przyciągają spacerowiczów, pieszych turystów i miłośników przyrody. Możemy tutaj zobaczyć wielką dziką przyrodę w Europie, surowy i dziki krajobraz. Region znany jest z bujnych dolin usianych jeziorami. Warto też zwrócić uwagę na tradycyjne wioski, oryginalną florę i faunę. Obszar jest poprzecinany starożytnymi granitowymi szlakami, idealnymi dla wędrowców. Są idealne zarówno na krótki spacer, jak i wymagającą wędrówkę.

Universidade de Coimbra

To najstarsza siedziba naukowa Portugalii. Została założona w 1290 roku przez króla Dinisa. Została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historyczne budynki Velha Universidade lub Stary Uniwersytet w Coimbrze, otaczają piękny kolumnadowy plac główny, Paco das Escolas. Warto odwiedzić skrzydła uniwersyteckie Alta i Sofia – dawna rezydencja królewska. Na uwagę zasługuje zdumiewająca Biblioteka Joanina. Jest to bogato zdobiona biblioteka, założona w 1717 roku przez króla Joao V.

Możesz również polubić…