Bariery mikrofalowe na lotnisko to rozwiązanie techniczne zabezpieczające mienia, które jest coraz częściej stosowane. Swoje zastosowanie znajdują one w ochronie obiektów wojskowych, użyteczności publicznej, a nawet lotnisk. System ten cieszy się opinią niezawodnego, dzięki czemu podwyższone jest bezpieczeństwo chronionych przez nią obiektów. Bariera mikrofalowa zaliczana jest do systemów obwodowej ochrony. W niniejszym artykule omówimy zasadę działania oraz zastosowanie bariery mikrofalowej. Postaramy się znaleźć na pytanie, czy warto zainwestować w ten system. Opowiem też w skrócie, jakie jest jego zastosowanie na lotnisku.
Bariera mikrofalowa na lotnisku
Bariera mikrofalowa do doskonały sposób ochrony lotniska. Jej działanie oparte jest na stworzeniu niewidzialnego ludzkim okiem pola detekcji, które rozpościera się pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem. Najczęściej te elementy systemu montuje je na słupkach. Aby ochrona była zapewniona, urządzenia muszą być zwrócone ku sobie. Do zaprogramowania systemu bariery mikrofalowej stosuje się techniki cyfrowego przetwarzania danych. Często pierwsze wrażenie bywa mylące, bo kalibracja i uruchomienie systemu nie należy do operacji wyjątkowo trudnych. Ważne jest, aby skonfigurować sygnały oraz przeprowadzić ich analizę. Warto dodać, że omawiany system działa niezawodnie w wielu środowiskach oraz to iż jest odporny na działanie warunków atmosferycznych.
Zasada działania bariery mikrofalowej
Działanie systemu bariery mikrofalowej oparte jest na współpracy dwóch typów urządzeń. Pierwszymi są nadajniki a drugimi odbiorniki. Działanie jego jest bardzo proste, choć na pierwszy rzut oka wydaje się mocno skomplikowane. Jeżeli odbiornik otrzyma sygnał o innych właściwościach niż wysłał go nadajnik, to jest on poddawany szczegółowej analizie. Po pierwsze analiza dotyczy tego czy zakłócenie nie zostało spowodowane przez niekorzystne warunki atmosferyczne lub w wyniku ruchu roślinności, czy zwierząt. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu zaawansowanych algorytmów cyfrowych, dzięki którym system jest w stanie poddać sygnał analizie i wysunąć właściwe wnioski. Jeżeli w wyniku analizy sygnału system stwierdzi, że jego zakłócenie nie zostało spowodowane pogodą lub działalnością roślin czy zwierząt to natychmiast bariera zacznie dziać. Wdrożony zostanie alarm.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, ze system jest odporny, na jakich próby jakichkolwiek manipulacji. Dodatkowo system jest wyjątkowo prosty w obsłudze, a większość czynności wykonywana jest w sposób zdalny. Konserwacja urządzeń jest prosta, a instalacja systemu nie pochłania mnóstwa czasu. Wszystko to sprawia, że bariery mikrofalowe stały się bardzo popularne w ochronie lotnisk i nie tylko. Sprawdźmy więc gdzie jeszcze zastosować bariery mikrofalowe.
Gdzie warto zastosować barierę mikrofalową?
Odpowiedź na powyższe pytanie może Was zdziwić, bo brzmi – wszędzie!. Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań omawianego systemu. Niektóre z nich posiadają zasięg, aż do 120 metrów. Oczywiście można zastosować prostsze wersje barier mikrofalowych, które z powodzeniem sprawdzą się w obiektach cywilnych. Można je zamontować na prywatnych posesjach, balkonach, ogrodach czy na ścianach. W ten sposób wszystkie te obiekty są dobrze chronione, a potencjalny intruz zostanie złapany. System po jego wykryciu może uruchomić alarm, powiadomić służby oraz co ważne nagrać przebieg całego zdarzenia.
Zaawansowane systemy barie ochronnych stosowane są też w zakładach karnych, elektrowniach, rafineriach oraz w wielu innych miejscach określanych jako obiekty użyteczności publicznej. Niezawodność systemu jest tak wysoka, że korzysta z niego nawet wojsko. Bariery mikrofalowe stosowane są również w centrach handlowych czy niektórych fabrykach. System sprawdza się również w ochronie tuneli, rusztowań czy dużych korytarzy.
Polecamy uwadze:
Co sprawia, że warto rozważyć zakup bariery mikrofalowej do ochrony obiektu?
Wiele osób zastanawia się, dlaczego akurat bariera mikrofalowa jest najlepsza. Pierwszą rzeczą w tym przypadku jest to, że jest to obecnie najnowocześniejszy system ochrony. Bariera mikrofalowa charakteryzuje się wysoką skutecznością i niezawodnością. System jest trwały i nie podatny, na jakąkolwiek ingerencję osób trzecich. Są to przekonujące aspekty nawet najbardziej wybrednych klientów. System jest prosty i szybki w instalacji nawet jeśli nie posiadamy specjalistycznej wiedzy. Właściciel obiektu chronionego barierą mikrofalową może kalibrować i programować system ochrony. Wszystko to dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu konfiguracyjnemu, które umożliwia również ustawienie parametrów według własnych preferencji. Bariera mikrofalowa posiada port USB, który umożliwia podłączenie urządzenia przenośnego wraz z programem kalibracyjno-diagnostycznym.
Warto tu nadmienić, że omawiany system może współpracować z innymi systemami ochrony, posiadającymi na przykład sensory wolumetryczne. Taka integracja systemów we sobą jest ważna w obrębie przejazdów czy też wszędzie gdzie jest hałas. Ważną sprawą jest to, że większość producentów barier mikrofalowych oferuje wieloletnie wsparcie techniczne, co sprawia, że z każdym problemem możemy pójść do producenta.