Księgowość – cechy osób pracujących w księgowości: od kilku lat mamy do czynienia z tak zwanym rynkiem pracownika. Oznacza to tyle, że możliwości produkcji i spełniania potrzeb konsumentów są tak wielkie, że przedsiębiorcy nie mają odpowiedniego personelu, by je zaspokoić. W związku z tym coraz częściej rekrutacja jest prowadzona na zasadzie profilowania psychologicznego, a nie typowego przeglądania katalogu doświadczeń poprzednich zawodów. Przyjrzyjmy się, jakie cechy powinna mieć osoba, która chciałaby pracować w księgowości?
W pierwszej kolejności należy sobie powiedzieć o tym, jaka jest sama specyfika pracy w księgowości. Często pojęcia księgowości oraz rachunkowości są mylone w świadomości ludzi. Jeśli ktoś nie zajmuje się którąś z tych dziedzin na co dzień, może odnieść wrażenie, że w obu przypadkach po prostu istnieje jakaś potrzeba liczenia liczb. Jest to mało precyzyjne stwierdzenie, które warto znacznie pogłębić. Rachunkowość jest bardzo skomplikowana w definicji, dlatego to, co jest dla nas istotne, można ująć, jako: sformalizowany system mierzenia funkcjonowania przedsiębiorstwa za pomocą oceny procesów produkcji, akumulacji kapitału, dystrybucji i konsumpcji.
Księgowość zatem w tym ujęciu zajmować się będzie rejestrowaniem wszystkiego, co opisano powyżej. Rejestracja ta przyjmowała w dawnych czasach formy ksiąg rachunkowych, prowadzonych dosłownie jako księgi tabel, gdzie rejestrowano każdą akcję przeprowadzoną przez firmę. Aktualnie jednak w tym celu wykorzystuje się komputery oraz programy księgowe, zatem już wiemy, że osoba pracująca w księgowości większość czasu spędza w biurze.
Samą księgowość można jeszcze podzielić na pełną i niepełną, która jest ułatwieniem dla podmiotów samodzielnych, jednak praca księgowego nadal będzie wtedy podobna i wymagać będzie podobnych cech. Pierwszą z nich będzie skrupulatność. Mamy do czynienia z firmami, operującymi pod egidą prawa państwowego, co automatycznie wyklucza wszelkiego rodzaju nieścisłości. Jest to ten element, na który najczęściej narzekają przedsiębiorcy i taki, który kolokwialnie mówiąc ,spędza im sen z powiek. Świadomość tego, że każda czynność musi być dokładnie zaksięgowana i ujęta w ramach panujących przepisów oraz pozostałych czynności.
Zatem powyższa skrupulatność będzie konieczna w przypadku samego zapisu, obliczeń, jak i przemyślanych ruchów, by pod koniec roku rozliczeniowego, firma nie miała poważnych nieprzyjemności z systemem prawnym. Jednakże ta sama skrupulatność będzie potrzebna przy byciu na bieżąco z przepisami prawnymi. Zdolność do samodzielnej organizacji pracy jest konieczna w księgowości, abyśmy byli w stanie powiedzieć, jakie istotne zmiany mają miejsce w przepisach prawnych. Jeśli mówimy o prawie polskim, to jest to niestety szczególnie istotne, gdyż nasz system jest uznawany za jeden z najczęściej się zmieniających. Według wyliczeń polski przedsiębiorca spędza niemalże tyle samo czasu pracując w ciągu roku, co czytając o nowych przepisach.
Kolejną ważną cechą będzie tutaj rzetelność, wytrzymałość psychiczna, pozwalająca wytrzymać nierówne okresy pracy w ciągu roku. Jest to na pierwszy rzut oka rzecz, o której nie myślą osoby, nie zajmujące się księgowością. W roku mamy różne okresy rozliczeniowe, czas na składanie podań, zeznań podatkowych i tym podobnych. Oznacza to tyle, że są takie dni, gdy ludzie pracujący w księgowości, potrafią mieć kilkukrotnie większą liczbę zadań, niż w inne dni. Niestety to nie praca księgowego ma być spokojna i stabilna, a sam księgowy ma taki być.
Jedną z najważniejszych cech psychicznych w księgowości jest w tym wypadku rodzaj temperamentu. Dlaczego temperament i jaki? Otóż temperament jest rzeczą, która rzutuje na wszystko, co robimy w naszym życiu. Cechuje ona każdą naszą czynnością, to jak coś wykonujemy, jak się do tego mogą odnieść inni i jaki daje to ostateczny wynik. Nic dziwnego, że przedsiębiorcy zatrudniają w działach HR psychologów i przeprowadzają testy badające temperament, by jak najskuteczniej dobrać swoich pracowników.
Temperament osoby pracującej w księgowości powinien być analityczny lub w ujęciu Galenowskim flegmatyczny. Na pewno każdy zna kogoś, o kim może powiedzieć, że jest flegmatykiem. Takie osoby cechuje ciągły spokój, relaks, podejście do obowiązków pozbawione raptowności. Nie oznacza to wcale, że takie osoby są leniwe, a wręcz przeciwnie. Często umiejący się samoistnie zmotywować księgowi flegmatycy, to idealny komponent przedsiębiorstwa. Na takiej osobie można polegać, można jej powierzyć obowiązki i konkretny termin ich wykonania, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że te zadania zostaną wykonane z pietyzmem.
Jeśli jesteśmy księgowymi, próbującymi znaleźć zatrudnienie w dziale księgowości dużej firmy, która zwraca uwagę na proces rekrutacyjny, lub sami jesteśmy przedsiębiorcami, chcącymi zatrudnić taką osobę, to koniecznie trzeba wziąć psychikę pod uwagę. Cechy księgowego pozwolą nam przewidzieć, jak dana osoba będzie funkcjonować przez większość swojego życia. Doświadczenie i wykształcenie można zawsze poprawić i zwiększyć, za to nauczyć się spokoju i rzeczowości nie sposób.